27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ciepło i miłość, nie huragan zajęć

Ocena: 0
784

– Dramat dzisiejszego wychowania polega na tym, że matka i ojciec nie mają czasu dla własnego dziecka – przestrzegał w niedzielę abp Józef Michalik.

2016-10-23 23:11
pab / Żurawica (KAI), mz

Były metropolita przemyski przewodniczył Mszy świętej z wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy.

Jak wskazywał abp Michalik, dramat rozbitych małżeństw polega przede wszystkim na tym, że małżonkowie nie rozwijają miłości. – Miłość się rozwija przez wzajemną rozmowę, przez czas dla siebie. Przez to, że człowiek aż w nieskończoność chce rozwijać relację z drugim człowiekiem i niepostrzeżenie odkryje, że w ten sposób rozwija się miłość – mówił.

Arcybiskup-senior archidiecezji przemyskiej stwierdził, że „dramat dzisiejszego wychowania polega na tym, że matka i ojciec nie mają czasu dla własnego dziecka”. – Oddają dziecko na wychowanie najpierw przedszkolu, potem szkole, potem zajęciom pozalekcyjnym. Dziecko nie ma kontaktu z rodzicami, to jest dramat. Nieraz zapracowują się rodzice, żeby dziecku zapewnić przyszłość przez to, że pozna języki, nauczy się pływać, będzie się znało na muzyce. Ale nie wyrobią w nim uczuć. A dziecko rozwija się w cieple, w miłości, a nie w huraganie zajęć – podkreślał.

Mówiąc o św. Janie Pawle II, którego relikwie zostały uroczyście wniesione do kościoła parafialnego, abp Michalik zauważył, że do chwały ołtarzy został wyniesiony człowiek, którego widzieliśmy, znaliśmy, z którym przebywaliśmy. Podkreślił, że papież był człowiekiem wielkiej modlitwy.

– W Krakowie w kaplicy postawił sobie stolik przy klęczniku. Gdy miał napisać list pasterski, to właśnie tam pisał w obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wiele godzin poświęcał Panu Jezusowi w ciągu dnia, mimo wielu zajęć. Właśnie dlatego miał tyle czasu, tyle serca dla innych, że właściwie nieustannie przebywał z Jezusem i nie żałował czasu na modlitwę – stwierdził abp Michalik.

Żurawicka parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny otrzymała w Krakowie z rąk kard. Stanisława Dziwisza.

Parafia rzymskokatolicka w Żurawicy została utworzona 30 lipca 1406 roku, przez biskupa przemyskiego Macieja Janinę. Powstał wtedy również pierwszy kościół drewniany. Przy parafii istniała także szkoła i przytułek. W roku 1878 proboszczem parafii w Żurawicy został ks. Teofil Dzierżyński. Jego głównym celem była budowa murowanego kościoła.

Według przekazów historycznych była to już czwarta świątynia. Zbudowana została w stylu neogotyckim nadwiślańskim. Kościół poświęcony został 24 grudnia 1889 roku, a konsekrowany 13 maja w 1905 roku przez św. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara.

Od 4 sierpnia 1992 roku w Żurawicy istnieją dwie parafie: macierzysta pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz pw. św. Andrzeja Boboli, która została powołana przy dotychczasowym kościele filialnym.

Z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętsza Maryi Panny pochodzi bp Kazimierz Ryczan, mianowany 11 września 1993 r. biskupem diecezjalnym w Kielcach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter