20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobrze mieć siostrę

Ocena: 4.84285
2165

Oprócz więzi rodzinnej mamy inną więź, która od tej pierwszej wydaje się jeszcze ważniejsza – mówią siostry Anna Maria i Judyta Pudełko.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Siostra Anna Maria ze zgromadzenia apostolinek jest psychopedagogiem powołania pomagającym młodzieży rozeznawać drogę życia i towarzyszącym kapłanom i osobom konsekrowanym w kryzysie. Wykłada w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Współpracuje z Centrum Formacji Duchowej w Trzebini. Siostra Judyta ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza jest doktorem biblistyki, wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym, przewodniczką po Ziemi Świętej. Obydwie stworzyły w Kościele markę. Rozchwytywane są jako prelegentki i prowadzące rekolekcje dla świeckich, sióstr i kapłanów. Jako rodzone siostry mówią, że powołanie zakonne jest najsilniejszą łączącą je więzią.

 

Babcia Marianna, Jola i Ania

Obie są świadectwem, jak dom rodzinny wpływa na dojrzewanie do powołania. Wychowały się w rodzinie robotniczej, najpierw mieszkając w Krakowie, potem w mocno czerwonej Dąbrowie Górniczej, jak mówiło się za czasów PRL-u.

– Najważniejsze wartości otrzymałyśmy w rodzinnym domu – opowiada s. Anna Maria. – Kiedy rodzice byli w pracy, troszczyła się o nas babcia Marianna. Uczyła pierwszych modlitw. Mam takie wspomnienia, jak babcia jedną ręką miesza w garnku zupę, a drugą przesuwa paciorki różańca. Potrafiła też na głos modlić się, rozmawiać z Bogiem, co pokazywało mi, że Bóg jest kimś bliskim i rzeczywistym – opowiada s. Anna Maria.

Zanim poszły do szkoły, babcia już nauczyła wnuczki odmawiać Różaniec. – Babcia miała talent pedagogiczny, uczyła nas różnych rzeczy. To budowało w nas ciekawość i chęć uczenia się – dodaje s. Judyta, w domu rodzinnym nosząca chrzcielne imię Jola. – Miałyśmy stworzony klimat, który służył rozwojowi pod wieloma względami.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 5 (643), 4 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły