26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drugi dzień spotkania Taizé w Rydze

Ocena: 0
792

Pod hasłem „Razem torujemy drogi nadziei” trwa od wczoraj w stolicy Łotwy Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane od prawie 40 lat w różnych miastach naszego kontynentu przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé. Temat ten poruszył podczas nabożeństwa inauguracyjnego jej przeor br. Alois.

fot. Benedek Pozsgay/wspólnota Taizé

29 grudnia pielgrzymi po raz pierwszy spotkali się w małych grupach. O tym, co się działo dzisiaj w stolicy Łotwy, opowiedział w Radiu Watykańskim ks. Tadeusz Cieślak SJ.

Europejskie Spotkanie Młodych rozpoczęło się w centrum wystawienniczym na wyspie Kipsala na Dźwinie. W przemówieniu do tysięcy młodych, którzy wypełnili salę, brat Alois nawiązał do wrześniowego spotkania kontynentalnego młodych w Beninie w Afryce. Zaznaczył, że młodzi Europejczycy powinni uświadamiać sobie problemy i oczekiwania swoich rówieśników w innych częściach świata. Celem jest globalizacja braterstwa, pomoc innym w umacnianiu nadziei, a przede wszystkim wyznawanie wiary w Chrystusa, który przyszedł na ziemię, by każdy człowiek mógł żyć pełnią życia, także we wspólnocie. Konkretnym tego wyrazem byłoby przyczynienie się Europy do wprowadzenia większej sprawiedliwości w międzynarodowych stosunkach gospodarczych i politycznych.

Dzisiejszy dzień młodzi rozpoczęli od wspólnej modlitwy w parafiach i ośrodkach duszpasterskich. Z uwagi na wielką liczbę Polaków język nasz stał się obok angielskiego drugim głównym językiem spotkania. Młodzi, niezależnie od tego, czy są wytrawnymi pielgrzymami, czy są na spotkaniu pierwszy raz, czują się w Rydze bardzo dobrze:

– Jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. Modlitwa jak zwykle w duchu Taizé; gdy weszliśmy na halę, od razu się poczuliśmy jak u siebie, ponieważ zawsze są zbliżone dekoracje, a poza tym masa uśmiechniętych młodych ludzi. Tutaj też jest ogromna radość, też jest to swego rodzaju „impreza”, choć w nieco innym znaczeniu tego słowa, tzn. wiele radości przeżywanej z innymi ludźmi. Jest to wielkie pozytywne przeżycie: dużo uśmiechu i radości, a nie tylko skupienie i modlitwa.

– To, że tu jesteśmy i modlimy się wcale nie oznacza, że jesteśmy smutni. Jest tu towarzystwo międzynarodowe, uśmiechnięte – modlitwa radosna.

Pielgrzymi spotykają się także w małych grupach, dzieląc się doświadczeniem wiary, a rozważaniom towarzyszy hasło „Wytrwać w nadziei, w niej jest twórcza siła”. Jest też okazja do poznawania wspólnot lokalnych.

Mówi brat Wojciech z Taizé: – Podczas tych spotkań gospodarze zapraszają tych, którzy robią coś dla innych: osoby, które chodzą do więzienia, pomagają ubogim, dają im jeść. Jest to forma podzielenia się tym dobrem, które dzieje się tutaj w Rydze i okolicach, a zarazem inspiracja dla tych młodych ludzi. Chcielibyśmy bardzo, by po powrocie do domu podejmowali oni jakąś odpowiedzialność za innych ludzi. Byłaby to także reakcja na apel papieża Franciszka, by w sposób konkretny odpowiadać na wezwanie Ewangelii.

Po południowej wspólnej modlitwie na młodych czekały m.in. spotkania tematyczne obejmujące duchowość, sprawy Kościoła, kwestie społeczne oraz zagadnienia związane z wiarą i kulturą. Pielgrzymi mogą także skorzystać z sakramentu pojednania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter