18 kwietnia
niedziela
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: Chrystus światłem w ciemności

Ocena: 0
641

Do wystrzegania się duchowego lenistwa zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie.

fot.https://twitter.com/agencja_KAI/status/

Komentując opis przemienienia Jezusa na górze w obecności trzech uczniów, zwrócił uwagę że Jego jaśniejące oblicze i wspaniałe szaty zapowiadają Jego obraz jako Zmartwychwstałego. Dają przerażonym uczniom "światło, by przeszli przez ciemność: śmierć nie będzie końcem wszystkiego, ponieważ otworzy się na chwałę Zmartwychwstania". Przeżywanie światła w samym centrum Wielkiego Postu stanowi "zaproszenie, aby przypomnieć sobie, zwłaszcza gdy przechodzimy przez trudną próbę, że Pan zmartwychwstał i nie pozwala, aby ciemności miały ostatnie słowo".

Papież przyznał, że "czasami zdarza się, że przechodzimy przez chwile ciemności w naszym życiu osobistym, rodzinnym lub społecznym i obawiamy się, że nie ma z nich wyjścia". - Czujemy się przerażeni w obliczu wielkich pytań, takich jak choroba, cierpienie osób niewinnych, czy tajemnica śmierci. Na drodze wiary często się gubimy, napotykając zgorszenie krzyża i wymagania Ewangelii, która żąda od nas, abyśmy poświęcili nasze życie na służbę i utracili je w miłości, zamiast je zachowywać dla siebie oraz bronić. Potrzebujemy więc innego spojrzenia, światła, które dogłębnie oświetla tajemnicę życia i pomaga nam wyjść poza nasze schematy i kryteria tego świata. Także i my jesteśmy powołani, aby wejść na górę, aby podziwiać piękno Zmartwychwstałego, który zapala promienie światła w każdej chwili naszego życia i pomaga nam interpretować historię na podstawie swego zwycięstwa paschalnego - przekonywał Franciszek.

Przestrzegł jednak, iż wyrażone przez Apostoła Piotra poczucie, że "dobrze nam tu być" z Jezusem "nie może stać się duchowym lenistwem". - Nie możemy pozostać na górze i cieszyć się szczęściem tego spotkania w samotności. Jezus sam sprowadza nas z powrotem w doliny, między naszych braci i siostry, i do życia powszedniego. Musimy wystrzegać się duchowego lenistwa: jest nam dobrze, z naszymi modlitwami i liturgią, i to nam wystarczy. Nie! Wspinanie się na górę nie oznacza zapominania o rzeczywistości; modlitwa nie jest nigdy uchylaniem się od trudów życia; światło wiary nie służy pięknym duchowym wzruszeniom. Jesteśmy wezwani do przeżywania spotkania z Chrystusem, abyśmy oświeceni Jego światłem, mogli je nieść i sprawiać, by wszędzie jaśniało. Zapalać małe światełka w sercach ludzi, być małymi lampkami Ewangelii, które niosą odrobinę miłości i nadziei: oto misja chrześcijanina - podkreślił Ojciec Święty.

Do dobrego przeżycia Wielkiego Postu zachęcił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Anioł Pański na placu ś.w Piotra w Watykanie. Zaprosił do postu od plotek i oszczerstw, a także do codziennego czytania fragmentu Ewangelii i otwierania serc na braci. Ojciec Święty zapewnił także o swej modlitwie za 317 dziewcząt, uprowadzonych ze szkoły w Jangebe, w północno-zachodniej części Nigerii.
Przyłączam się do głosu biskupów Nigerii, potępiając nikczemne porwanie uprowadzonych ze swej szkoły w Jangebe, w północno-zachodniej części kraju. Modlę się za dziewczęta, aby mogły wkrótce powrócić do domu, i zapewniam ich rodziny oraz je same o swej bliskości
- stwierdził papież, po czym odmówił w tej intencji modlitwę "Zdrowaś, Maryjo".
 
W nocy z czwartku na piątek w Jangebe w stanie Zamfara stu uzbrojonych napastników przyjechało pod szkołę w kolumnie ciężarówek, którymi następnie zabrali uczennice. Tydzień wcześniej podobny atak miał miejsce w szkole dla chłopców w stanie Niger. Władze twierdzą, że porywaczom chodzi jedynie o okup.

Wspomniał także o dzisiejszej szczególnej dacie.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Pozdrawiam przybyłych na plac członków niektórych stowarzyszeń zaangażowanych w tej dziedzinie. W przypadku chorób rzadkich bardziej niż kiedykolwiek ważna jest, wspierana przez te stowarzyszenia, sieć solidarności między członkami rodzin. Pomaga ona, by nie czuć się osamotnionymi a także w wymianie doświadczeń i rad. Zachęcam do podejmowania inicjatyw wspierających badania naukowe i leczenie, a także wyrażam moją bliskość z chorymi, zwłaszcza dziećmi, i ich rodzinami

- powiedział Franciszek. Wezwał do okazywania chorym dzieciom czułości i ogarniania ich modlitwą, zwłaszcza gdy rokowania choroby są złe.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 18 kwietnia

III Niedziela Wielkanocna
Sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 24,35-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Gdzie szukasz Jezusa? (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter