25 września
piątek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek pobłogosławił mozaikę do radomskiej świątyni

Ocena: 0
1549

Podczas środowej audiencj generalnej, Ojciec Święty pobłogosławił mozaikę przedstawiającą wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, przywiezioną przez polskich pielgrzymów. Zostanie ona umieszczona w kościele pod tym samym maryjnym wezwaniem w Radomiu, gdzie znajduje się także niezwykła pamiątka z wizyty papieża Franciszka w Polsce.

By RafałT - http://fotopolska.eu/Radom/b85031,Kosciol_Matki_Bozej_Czestochowskiej_.html, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24997237

- W naszym kościele znajduje się już fotel papieski, na którym siedział papież Franciszek podczas spotkania z wolontariuszami w krakowskiej Tauron Arenie na zakończenie ŚDM. Z tego względu wszyscy uznali, że powinniśmy pojechać do Ojca Świętego z nowopowstałą mozaiką i poprosić, by ją pobłogosławił - wyjaśnia ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, który wraz z grupą pielgrzymów przywiózł do Rzymu mozaikę. Franciszek pobłogosławił ją podczas środowej audiencji generalnej 19 września.

- Papież długo się przy niej modlił, dotykał ją. Dla nas wszystkich było to wielkie przeżycie. Widzieliśmy, że podchodziło do niej wiele osób, modliło się, fotografowało. Także osoby z innych krajów rozpoznawali wizerunek z Częstochowy – relacjonuje proboszcz.

Dziś mozaika zostanie przewieziona do Polski i zostanie umieszczona w kościele parafialnym, którgo historia pokazuje związek mieszkańców z Jasnogórskiej Maryi.

- Ten kościół został wybudowany w dzielnicy ludzi, którzy tworzyli pierwszą pielgrzymkę pieszą w diecezji radomskiej. Najpierw potajemnie, ze względu na sytuację polityczną, następnie dołączając się do pielgrzymki warszawskiej. Obecnie radomska pielgrzymka jest jedną z największych w Polsce. Radom to serce polskiego pielgrzymowania i Matka Boska dziś wraz z nami pielgrzymuje do Rzymu – podsumowuje ks. Lenartowicz.

Mozaika o wysokości 2 m. i szerokości 1,5 m. zostanie umieszczona w głównym ołtarzu kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, zgodnie ze swoim pierwotym przeznaczeniem. Została wykonana przez polskiego artystę Janusza Sobczyka, przy użyciu ponad 22 tys. elementów z włoskiego szkła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławiony Pan, Opoka moja.
On mocą i warownią moją.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 3,1-11; Ps 144,1b.2abc.3-4; Łk 9,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter