26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głosiciele Bożej miłości

Ocena: 5
943

17 czerwca pasjoniści będą obchodzić jubileusz stulecia obecności zgromadzenia w Polsce.

fot. arch. Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa

Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, popularnie zwane pasjonistami (łac. passio = cierpienie, męka), zostało utworzone przez św. Pawła od Krzyża (1694−1775). Założyciel chciał, aby zakonnicy przypominali ludziom o Bożej miłości objawionej w Krzyżu Chrystusa. O. Łukasz Andrzejewski CP, prowincjał pasjonistów w Polsce, tłumaczy, że zakonnicy realizują misję poprzez rekolekcje, kaznodziejstwo, posługę w konfesjonale i kierownictwo duchowe.

17 czerwca pasjoniści będą obchodzić jubileusz stulecia obecności zgromadzenia w Polsce. – W 1923 r. trzech polskich pasjonistów, którzy wstąpili wcześniej do zgromadzenia we Włoszech, zostało wysłanych przez generała zakonu na Mazowsze, aby założyć pierwszą fundację w pobernardyńskim klasztorze w Przasnyszu – przybliża historię o. Łukasz Andrzejewski.

W klasztorach pasjonistów świeccy mogą przyjąć Czarny Szkaplerz Męki Pańskiej – symbol habitu, który św. Paweł od Krzyża otrzymał podczas mistycznego widzenia. Gdy miał 26 lat, ukazała mu się Maryja, odziana w czarną szatę ze znakiem Męki Jezusa, krzyżem i sercem z napisem: JESU XPI PASSIO (Jezusa Chrystusa Męka). – Przyjmujący szkaplerz korzysta z odpustów i duchowych łask przysługujących członkom zgromadzenia. Staje się świeckim pasjonistą. Zobowiązuje się do codziennego rozmyślania o męce Chrystusa – wyjaśnia o. Andrzejewski.

 


PASJONIŚCI DLA ŚWIECKICH

Pasjoniści prowadzą działalność także w stolicy. Dom prowincjalny zgromadzenia znajduje się przy ul. Zamienieckiej 21 w Warszawie, gdzie mieści się Zarząd Prowincji w Polsce, seminarium zakonne oraz Sekretariat Czarnego Szkaplerza Męki Pańskiej. Wielu wiernych prosi tu o towarzyszenie duchowe i stałe spowiednictwo. Od kilku lat funkcjonuje też Szkoła Mądrości Krzyża. – W programie ma wykłady o duchowości pasyjnej połączone z prezentacją multimedialną, które obejmują kwestie związane z Męką Pańską i cierpieniem w różnych wymiarach – tłumaczy o. Waldemar Linke CP. Zajęcia Szkoły Mądrości Krzyża odbywają się w piątki w godz. 19.00–20.45 w klasztorze pasjonistów na Grochowie oraz online. – Rok akademicki trwa od października do czerwca i zakłada 60 godz. wykładowych – opisuje o. Waldemar. Można się do niej zapisać od dowolnego semestru.

Pasjoniści administrują również parafią św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty przy ul. Ostródzkiej 172 na Białołęce. – Cyklicznie organizujemy warsztaty plastyczne dla dzieci. Zapraszamy także na zajęcia integracyjne dla młodzieży i rodziców, które pomagają wzmacniać relacje rodzinne – opisuje proboszcz o. Przemysław Śliwiński CP. Corocznie we wrześniu odbywa się Festyn Rodzinny Gabriel Święty Uśmiechu. – Na młodzież czekają atrakcje, m.in. koncerty oraz występy artystyczne – dodaje. Obecnie trwają przygotowania do Wielkanocnego Balu Bezalkoholowego, który odbędzie się 15 kwietnia. – Chcemy pokazać młodym osobom, że można się bawić, nie będąc pod wpływem alkoholu – relacjonuje ojciec proboszcz. Na sto dni przed maturą i egzaminem ósmoklasisty młodzież otrzymuje wsparcie modlitewne. – W każdy czwartek o godz. 18.00 odprawiana jest Msza święta wotywna z odmówieniem Nowenny do św. Gabriela od MBB oraz błogosławieństwem jego relikwiami. Przy ołtarzu św. Gabriela wyłożona jest Księga Maturzystów i Ośmioklasistów, za których modlimy się podczas nowenny – opowiada o. Śliwiński.

Raz w miesiącu (oprócz wakacji) w parafii na Białołęce i w klasztorze na Grochowie odbywają się Wieczory modlitewne ze św. Gemmą, która od dzieciństwa rozważała Mękę Pańską. Dni modlitwy wymienione są w zakładce aktualności na www.swietagemma.pl. Najbliższa zaplanowana jest na 11 kwietnia. – W stałym programie proponujemy adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 19.30, po niej o godz. 20.00 Eucharystię w intencjach osób rozmiłowanych w św. Gemmie o rozwój jej kultu w Polsce i powołania do pasjonistów oraz mniszek pasjonistek klauzurowych – podsumowuje o. Łukasz Andrzejewski CP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter