19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grób Pański na Jasnej Górze

Ocena: 0
850

Biały orzeł w koronie zanurzony w chrzcielnicy, krzyż opleciony biało-czerwoną flagą, drzwi gnieźnieńskie i Obraz Królowej Polski w „milenijnej sukni”, m.in. te elementy składają się na wystrój Grobu Pańskiego na Jasnej Górze.

2016-03-26 09:21
it / Jasna Góra (KAI), sg

Nawiązuje on do 1050. rocznicy chrztu Polski i tradycyjnie znajduje się w Kaplicy Matki Bożej. Mottem Grobu są słowa „Krzyż i orzeł”.

O przeżywanym w Polsce czasie dziękczynienia za włączenie naszej Ojczyzny do wspólnoty Kościoła i Europy przypominają dużych rozmiarów daty: 966-2016. Są też narodowe symbole heraldyczne z różnych okresów naszej historii, w tym: orzeł z czasów panowania Zygmunta Starego, dynastii Wazów, Powstania Styczniowego czy orzeł z łańcucha Orderu Orła Białego z 1764. Jest również współczesne godło Rzeczypospolitej Polskiej.

Na wielkiej biało-czerwonej fladze, której początek znajduje się na dużych rozmiarów drewnianym krzyżu, a która opasa znaczną część Kaplicy Matki Bożej, umieszczone zostały wizerunki polskich świętych i błogosławionych, których życie związane jest z historią naszej Ojczyzny. Jest np. św. Biskup Stanisław Męczennik, św. Jadwiga królowa, s. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko. 

Najbliżej chrzcielnicy, w której zanurzony jest biały orzeł, umieszczony został portret księcia Polski Mieszka I, który jako pierwszy przyjął chrzest.

Monstrancja z Najświętszym Sakramentem umieszczona jest pod krzyżem.

Dopełnieniem dekoracji „chrzcielnej” w prezbiterium Kaplicy Matki Bożej jest przedstawienie fragmentów drzwi gnieźnieńskich. Portyk zdobi 18 scen z życia św. Wojciecha, pierwszego patrona Polski, biskupa i misjonarza, od jego narodzin do męczeńskiej śmierci. 

Całości z matczyną troską przygląda się Bogurodzica, od początku wpisana w dzieje narodu polskiego. Jasnogórski obraz Matki Bożej w związku z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski od kilku dni zdobi suknia „milenijna” zwana też „sukienką Tysiąclecia”, świadek wydarzeń z 1966 r. kiedy to Polska pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, legata papieskiego przeżywała „tysiąclecie” chrztu. Dokonano wówczas odnowienia aktu zawierzenia Matce Boskiej i powierzenia narodu polskiego pod Jej opatrzność na kolejne 1000 lat. Centralne uroczystości odbyły się na Jasnej Górze 3 maja 1966r. Władza ludowa nie zezwoliła na przyjazd do Polski papieża Pawła VI.

Okrągłą rocznicę postanowiono wykorzystać propagandowo. Kościół planował obchody milenium chrztu Polski, a władza ludowa Tysiąclecie Państwa Polskiego. Obie strony uznały to za dobre „pole do walki o rząd dusz”.

Głowy Matki Bożej i Pana Jezusa zdobią korony papieskie, dar Jana Pawła II, które przekazał tuż przed swoją śmiercią. Są na nich orły piastowskie i lilie andegaweńskie oraz wygrawerowany napis „Totus Tuus”.

Ważną rolę w wystroju Grobu Pańskiego na Jasnej Górze zajmują kwiaty. Do dekoracji użyto aż dwóch tysięcy biało-czerwonych róż. Wszystko dopełnia specjalnie przygotowane światło.

Jak powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator inspiracją do przygotowania jasnogórskiego Grobu były dla niego słowa pieśni jubileuszowej bp Józefa Zawitkowskiego „Krzyż i Orzeł” na 1050-lecie Chrztu Polski. 

– Krzyż święty i Orzeł, i biało-czerwona, to Polska, to Ona, Święta Matka moja. Od Mieszka, Dąbrówki szło nowe, niezmienne, bez ognia i miecza, a z Dobrą Nowiną szli święci, uczeni, królowie i prości, siejąc ziarno wiary, pokoju, mądrości. To dziedzictwo wiary – naszą tożsamością a Bogurodzica – Zwycięską Królową – przypomina słowa pieśni o. Kraszewski. Podkreśla, że przyjęcie przez Mieszka chrztu było najważniejszym wydarzeniem w naszej historii. – To początek naszej państwowości i naszego włączenia do Kościoła, przez ten sakrament weszliśmy do Europy i to jest jej i nasza tożsamość, nasze źródło. To krzyż był naszym początkiem – powiedział paulin.

Specyfiką Grobów jasnogórskich jest to, że pozostają one tylko do niedzielnego poranka i po procesji rezurekcyjnej właściwie nie ma po nich śladu. – To mobilizuje nas do wielkiego wysiłku, by przygotować tę dekorację w elementach łatwych do wyniesienia z Kaplicy – podkreślił o. Kraszewski. 

Tradycja dekorowania Grobu Pańskiego na Jasnej Górze sięga czasów II wojny światowej. Wówczas przygotowywał go kościelny, ale jego wystrój był bardzo skromny. Potem, gdy w Sanktuarium przebywali paulińscy klerycy, groby były papierowe i nieco bogatsze. Były w nich nawet przyniesione przez wiernych kanarki w klatkach, które naturalnym śpiewem tworzyły szczególny klimat.

Kilkanaście lat temu do celów dekoracyjnych zaczęto wyznaczać ojców lub braci, którzy wykazują plastyczne zdolności i oprócz Grobu Pańskiego przygotowują też znaną w całej Polsce bożonarodzeniową szopkę.

Grób Pański pozostanie w Kaplicy Matki Bożej tylko do poranka Niedzieli Zmartwychwstania, skąd o 6.00 wyruszy procesja rezurekcyjna.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter