8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inauguracja roku akademickiego Wyższego Seminarium Duchownego DW-P (zdjęcia)

Ocena: 5
478

Uroczystości inauguracyjne kolejnego roku nauki przyszłych kapłanów rozpoczęły się Mszą Świętą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Grzybowski, a homilię wygłosił bp Romuald Kamiński.

fot. ks. Mariusz Wedziuk

– Rozpoczynamy nowy rok akademicki w tym seminarium po prawej stronie Wisły. Pragniemy wypełnić pragnienia Jezusowe, aby każdy tutaj zebrany był właściwie zaopatrzony w Słowo Boże. By droga każdego z Was była owocna. To właśnie w seminarium przyszli kapłani przygotowują się do tego, aby być sługami Boga – podkreślił ordynariusz warszawsko-praski.

Staramy się nie zawieść Pana Jezusa. Chcemy jak najlepiej wywiązać się wobec naszych sióstr i braci. Pamiętajmy, że nie idziemy sami, skoro Bóg nas powołuje i posyła. Jeśli my, mali wobec Jego majestatu, zawierzymy Mu we wszystkim i przytulimy się do Niego jak małe dziecko, to staniemy się gigantami 

– powiedział bp Kamiński.

Po Mszy Świętej rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. dr Tomasz Sztajerwald, pokrótce przedstawił główne rysy formacji kandydatów do kapłaństwa oraz wyzwania przed, którymi stoi cała społeczność akademicka.

Spotyka mnie dziś zaszczyt zainaugurowania nowego roku akademickiego, który pod pewnymi względami będzie przebiegał w cieniu wyzwań z jakim mierzymy się od ponad roku. Wchodzimy w ten rok z ufnością i z optymizmem. Z nadzieją patrząc na to, co przed nami

– podkreślił rektor.

Podczas uroczystości wykład inauguracyjny – „Trudne życiowe wydarzenia – szansą czy zagrożeniem?” – wygłosiła dr. hab Maria Ryś z Katedry Psychologii Rozwoju, Wychowania i Rodziny UKSW. Podkreśliła, że ogromną rolę w radzeniu sobie z takimi sytuacjami pełni umiejętność szczegółowej analizy sytuacji.

Jeżeli patrzymy z zewnątrz, to często sytuacja trudna wydaje nam się szara. Jednak, kiedy spojrzymy na nią od środka, jak zrozumiemy sens cierpienia, że jest to dla nas bardzo wielka szansa rozwoju, to może ona przemienić nasze życie.

– wyjaśniła profesor.

Podczas uroczystości odbyła się ceremonia immatrykulacji, czyli przyjęcia w poczet studentów Akademii Katolickiej, alumnów seminarium diecezji warszawsko-praskiej. Ślubowali oni, między innymi, wytrwałe pogłębianie wiedzy oraz zdobywanie umiejętności, aby lepiej służyć Kościołowi i Ojczyźnie.

Galeria zdjęć - link. (Fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
Oto nasz Pan Bóg przyjdzie z wielką mocą.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter