21 lutego
środa
Eleonory, Fortunata, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Kurt Koch: Najważniejsze jest wspólne świadectwo wiary

Ocena: 0
2980
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan powiedział o tym w wywiadzie dla kolońskiej rozgłośni diecezjalnej Domradio.
20150315 22:33
KAI/RV / Kolonia, mz
 
Przyznał, że papież Franciszek chętnie podkreśla ekumenizm krwi, ponieważ 80 proc. prześladowanych chrześcijan ginie za wiarę w Chrystusa, niezależnie od wyznania. Według szwajcarskiego kardynała kurialnego dwa lata obecnego pontyfikatu to przede wszystkim kontynuacja rozpoczętych już dialogów ekumenicznych.

Rozmówca rozgłośni przypomniał, że o ekumenizmie krwi mówił już Jan Paweł II, nazywając go „ekumenizmem męczenników“. Papież Franciszek prowadzi dialog ekumeniczny, rozpoczęty przez swoich poprzedników, ale stawia własne akcenty, głównie w rozmowach z ruchami ewangelikalnymi i zielonoświątkowymi, które dobrze zna z Ameryki Południowej. Niektóre z nich są antykatolickie i antyekumeniczne, ale Franciszkowi udaje się nawiązać z nimi dialog.

Kard. Koch wspomniał też o najważniejszych pracach kierowanej przezeń Papieskiej Rady. – W sekcji wschodniej prowadzimy dialog z Kościołami orientalnymi. Tu największym problemem dla jedności chrześcijan jest prymat papieski. Sekcja zachodnia zajmuje się Kościołami reformacji. Jest to całkowicie inne wyzwanie, bo protestantyzm na całym świecie nie zmierza już ku jedności, ale postępuje tu dzielenie się, wciąż powstają nowe Kościoły.

Zdaniem kardynała wielkim wyzwaniem dla dialogu ekumenicznego jest też określenie jego celu, gdyż „obecnie nie ma zgody co do tego, dokąd ekumenizm powinien zmierzać“.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły