17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Parolin w Sudanie Płd.: u prezydenta i uchodźców

Ocena: 5
180

Trwa wizyta watykańskiego Sekretarza Stanu w Sudanie Południowym, który udał się do obozu uchodźców w Bentiu na północy kraju. Spotkał się też z prezydentem i wiceprezydentem, którzy wspomnieli kilkudniową wizytę południowosudańskich polityków w Watykanie i niewysłuchany gest Papieża, który na kolanach prosił ich o pokój.

fot. arch.www.idziemy.pl

Po powrocie z Rzymu zaprzestaliśmy walki, powiedziałem „nie” dla nowych wojen – oświadczył podczas spotkania z kard. Parolinem prezydent Salva Kiir.

W tych dniach w Sudanie Płd. miał być sam Papież wraz ze zwierzchnikiem anglikanów i szkockich prezbiterianów, aby tym ekumenicznym świadectwem wspierać kruchy proces pokojowy. Ze względów zdrowotnych Franciszek musiał przełożyć swą wizytę, zamiast niego pojechał kardynał Sekretarz Stanu. Południowosudańscy politycy wciąż mają nadzieję, że papieska wizyta dojdzie do skutku.

Wiceprezydent Riek Machar powiedział kard. Parolinowi, że przygotowania do papieskiej podróży stymulowały Sudańczyków do przemian. Chcieliśmy mu pokazać konkretne rezultaty

– przyznał Machar, wyrażając nadzieję, że przyjazd Franciszka mógłby stanowić pozytywny impuls dla zainicjowanych procesów.

Prezydent Kiir zapewnił kard. Parolina, że nie pozwoli, aby doszło do wybuchu nowej wojny. Jego zdaniem ta antywojenna postawa jest owocem pamiętnej wizyty południowosudańskich polityków w Watykanie. Od tego czasu ludzie być może nie widzieli przemian, ale nie słyszeli też zgiełku broni – dodał prezydent. Gość z Watykanu zapewnił, że Papież docenia poczynione kroki, zwrócił też jednak uwagę na to, co pozostaje do zrobienia, aby w Sudanie Płd. mógł zapanować trwały pokój i pojednanie.

Zobacz też:

Kard. Parolin: lecę do Konga i Sudanu jako wysłannik Papieża

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter