Polecamy najważniejsze fleszowe informacje z życia diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej.
DNI OTWARTE SEMINARIUM
Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej organizują 21-22 kwietnia dni otwarte dla młodzieży męskiej od 16 roku życia. Zaproszenie skierowane jest do rozeznających powołanie życiowe. W programie: Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencja ojca duchownego, możliwość rozmowy z alumnami i przełożonymi oraz udział w wybranych punktach dnia seminaryjnego. Zgłoszenia i ewentualne pytania, można wysyłać mailowo: kontakt@wsddwp.edu.pl. W treści należy podać imię i nazwisko, wiek, parafię zamieszkania, ewentualnie kilka zdań o sobie. Więcej inf. pod nr. tel. 515 232 327.
fot. www.facebook.com/wsddwp
MARSZ PAPIESKI
W Niedzielę Palmową odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Papieski. Uczestniczyło w nim ok. 50 tys. wiernych, którzy przemaszerowali z Ronda Dmowskiego do warszawskiej archikatedry, gdzie zakończono modlitwę Eucharystią. W drodze złożono kwiaty w miejscach związanych ze św. Janem Pawłem II na Pl. Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem akademickim św. Anny. Mszy św. przewodniczył abp. Józefa Michalik. – Jan Paweł II nie potrzebuje obrony. To my jej potrzebujemy, aby wzbudzić i obronić w sobie przekonanie, że warto być dobrym – mówił w kazaniu abp Michalik. Hierarcha wymienił też tygodnik Idziemy jako promujący obiektywne spojrzenie na polską rzeczywistość.
fot. www.facebook.com/Jerzyk Mariusz
DUSZPASTERZ JAK OJCIEC
Bp Romuald Kamiński w koncelebrze z bp. Jackiem Grzybowskim przewodniczył Mszy Krzyżma w katedrze św. Floriana w Warszawie. - Duszpasterz powinien być dla swoich wiernych jak ojciec. Nigdy nie będzie zgorzkniały. Nie powie, że ma trudną parafię, że jest duże zobojętnienie na sprawy Boże. Ojciec, który prawdziwie kocha, owszem, będzie w swoim sercu przeżywać wszelkie trudy, ale będzie to wyzwalać w nim nowe siły i jeszcze większe pragnienie miłowania powierzonych jego pieczy – powiedział bp Kamiński do licznie zgromadzonych kapłanów z diecezji warszawsko-praskiej./Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska
KOŚCIÓŁ SZUKAJĄCY
Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy Krzyżma w archikatedrze warszawskiej. Eucharystię wraz z kard. Nyczem koncelebrowali biskupi pomocniczy Piotr Jarecki, Michał Janocha i Rafał Markowski oraz ok. 450 księży archidiecezji warszawskiej. – Chciałbym zwrócić uwagę na wszystkich, dla których jesteśmy, a nie uczestniczą w życiu modlitewnym w parafiach, bo z różnych powodów zerwali kontakt ze wspólnotą. Trzeba sobie uświadomić, że jesteśmy posłani do wszystkich. Kościół musi być Kościołem szukającym – podkreślił w homilii purpurat. fot. PAP/Radek Pietruszka
PRZEŁOM MIŁOSIERDZIA
Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w katedrze św. Floriana w Warszawie przewodniczył bp pomocniczy Jacek Grzybowski, zaś koncelebrował ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. – Moment, kiedy Jezus wstał od stołu i dokonał obrzędu umycia nóg, można by nazwać wielką, jedyną w swoim rodzaju cezurą historii, czyli momentem przełomu. Do tej pory wartość służby, oddania, miłosierdzia, albo była nieznana albo bardzo pogardzana – powiedział w kazaniu bp Kamiński. W symbolicznym geście na pamiątkę przykładu, który dał Pan Jezus pasterz diecezji warszawsko-praskiej obmył nogi 12 mężczyznom. Z kolei kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze warszawskiej. W homilii bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski zaznaczył, że podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus zdawał sobie sprawę, że to końcowy moment Jego ziemskiej misji. – To rzeczywiście było spotkanie o niezwykłej atmosferze, pełne poufności i bliskości – ocenił bp Markowski. Po homilii metropolita warszawski dokonał obrzędu Mandatum.