26 czerwca
środa
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ksiądz Kłopotowski i Niepodległa

Ocena: 0
2111

W szeregu kapłanów, którzy mieli wielki wkład w budowę niepodległej Polski, stoi także bł. Ignacy Kłopotowski (1866-1931). Miłości do ojczyzny uczył go ojciec, uczestnik powstania styczniowego.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Ignacy, jako gimnazjalista w Siedlcach, zdolny był bronić się przed rusyfikacją nawet kosztem powtarzania klasy. Po ukończeniu studiów w seminarium duchownym w Lublinie i na Akademii Duchownej w Petersburgu, przyjął świecenia kapłańskie w Lublinie w 1891 r. Czterdzieści lat – 17 w Lublinie i 23 w Warszawie – przeżył w kapłaństwie, które bardzo kochał, służąc Bogu i ludziom, zwłaszcza ubogim. Rozwinął intensywną działalność społeczno-charytatywną. W okresie zaborów zakładał tajne biblioteki, organizował podziemne nauczanie, w przekonaniu że „dzieci wyuczone i dobrze wychowane to największy skarb narodu”. Pomagał unitom, walczył z alkoholizmem wśród Polaków. Promował zgodę i pokojową współpracę wszystkich warstw społecznych, jednał chłopów z dworami.

 

Kazalnica narodowa

Dynamizm apostolski poprowadził go na pole pracy wydawniczej – nowatorskiej na tamtym terenie i na tamte czasy. Zakładał pisma katolickie, drukarnie, nazywając je „kazalnicą czasów dzisiejszych”. Dobrą książkę i pismo nazywał „chlebem dla duszy”. Niestrudzenie stawiał czoła prasie liberalnej i ateistycznej, a promował Ewangelię, nauczanie papieża i biskupów. Przez szereg lat był redaktorem dziennika „Polak-Katolik”, tygodników: „Posiew”, „Anioł Stróż”, „Przegląd Katolicki” oraz miesięczników „Kółko Różańcowe” i „Głos Kapłański”.

Ojczyzna i praca dla niej były częstym tematem nauczania ks. Ignacego Kłopotowskiego. Był przekonany, że miłość do Ojczyzny jest powinnością każdego człowieka, wypływającą z czwartego przykazania Bożego. W myśl zasady: aby coś pokochać, trzeba najpierw to poznać – ks. Ignacy na kartach czasopism podawał historię Polski. Sięgał do legendy o Lechu, Czechu i Rusie, do historii Mieszka I i królów polskich, kolejno przechodząc aż do czasów jemu współczesnych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (674), 9 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 czerwca

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach.

Dziś w Kościele: środa XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 15,1-12.17-18 ; Ps 105 (104),1-4.6-9 ; Mt 7,15-20.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)