28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodo i światowo w archidiecezji

Ocena: 0
2019
Na „Dni w diecezjach” poprzedzające Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 przyjedzie do obu warszawskich diecezji przeszło 30 tys. młodych ludzi z 36 krajów całego świata, głównie z obu Ameryk oraz m.in. Hiszpanii, Francji, Australii i Wysp Salomona.
Z tego ok. 20. tys. młodych gościć będzie w archidiecezji warszawskiej. Ich oficjalna rejestracja rozpocznie się 20 lipca 2015 roku, na 12 miesięcy przed początkiem ŚDM, jednak większość grup już awizowała swój udział.

Po diecezjach już peregrynują symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż oraz ikona MB Salus Populi Romani. Do Warszawy zawitają jesienią.

Stolica, obok Częstochowy i samego Krakowa, jest dla młodzieży miastem „pierwszego wyboru”. Jest także miastem tranzytowym dla młodych udających się do innych diecezji. Stąd archidiecezjalne Biuro Przygotowań ŚDM już przedstawiło ramowy program wydarzeń na swoim terenie. Ma to pozwolić – według prośby kard. Kazimierza Nycza – z jednej strony nie zagospodarować czasu młodzieży zbyt drobiazgowo, a z drugiej nie pozostawić jej „samej sobie”.

Młodzi będą rozlokowani u rodzin, w szkołach, akademikach, internatach i hostelach na terenie warszawskich i podwarszawskich parafii, średnio 150-300 osób w każdej. Każdego dnia będą uczestniczyli w różnych wydarzeniach, lokalnych i masowych, jak np. planowana na placu Piłsudskiego inscenizacja historii Polski czy wieczór uwielbienia przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Urząd Miasta przewiduje wprowadzenie na czas „Dni w diecezjach” specjalnych zbiorowych biletów komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Każdy pielgrzym dostanie pakiet pielgrzyma, a w nim m.in. plan Warszawy i informator promujący miasto i jego instytucje.

Kolejne informacje o przebiegu ŚDM Kraków 2016 w archidiecezji warszawskiej pojawiać się będą na stronie sdm2016.waw.pl.


PROGRAM

Środa, 20 lipca 2016

PRZYJAZD

Delegacje z parafii transferują młodzież do miejsc zakwaterowania.

Wieczorem przywitanie młodzieży w parafiach, prezentacja parafii oraz goszczonych grup podczas zorganizowanych na tę okazję koncertów, przedstawień, pikników.

Czwartek, 21 lipca 2016

DZIEŃ KULTURY I HISTORII

W ciągu dnia zwiedzanie miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i Mazowsza – muzeów, budynków i parków historycznych: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski i warszawska Starówka, Łazienki Królewskie, Pałac i Ogrody w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik i inne.

Wieczorem na placu Piłsudskiego spotkanie z udziałem ok. 70 tys. gości i młodzieży warszawskiej. W programie oficjalne przywitanie przez władze Warszawy, widowisko plenerowe przedstawiające historię Polski i Warszawy, prezentacja zwyczajów i tradycji polskich, uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i parada historyczna Wojska Polskiego.

Piątek, 22 lipca

DZIEŃ PIELGRZYMOWANIA I DZIEŁ MIŁOSIERDZIA

W ciągu dnia nawiedzanie – jeśli to możliwe, w pieszych pielgrzymkach z parafii – miejsc związanych z życiem świętych Warszawy: Matka Boża Łaskawa, Patronka archidiecezji – kościół oo. jezuitów na Starym Mieście, św. arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński – katedra warszawska, św. Maksymilian Maria Kolbe – Niepokalanów, bł. ks. Jerzy Popiełuszko – sanktuarium na Żoliborzu, św. Andrzej Bobola, patron Polski – sanktuarium na Mokotowie, kościoły na Trakcie Królewskim i inne. Możliwość podjęcia zorganizowanej przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej, Caritas parafialne i NGO posługi miłosierdzia wobec chorych, cierpiących, potrzebujących pomocy.

Wieczorem w parafiach nabożeństwo adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie.

Sobota, 23 lipca

WARSZAWSKIE UWIELBIENIE

Do wczesnych godzin popołudniowych integracja z mieszkańcami poszczególnych parafii podczas Dnia Rekreacji, Sportu i Współzawodnictwa (turnieje, mecze). Program realizowany przy współpracy parafii z samorządami, na obiektach sportowych i placach miasta.

Popołudnie i wieczór – Ogólnodiecezjalne Spotkanie Młodzieży przy Świątyni Opatrzności Bożej, z udziałem ok. 70 tys. osób: Msza św. Posłania pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, wieczór świadectw i koncert uwielbieniowy.

Niedziela, 24 lipca

DZIEŃ W PARAFIACH I W PRZYJMUJĄCYCH MŁODZIEŻ RODZINACH

Wspólne uczestnictwo gości, parafian i władz lokalnych w uroczystej Mszy Świętej w parafiach. Następnie czas z rodzinami i parafią: wspólny obiad, piknik, grill, spacer itp.

Wieczorem festyny i pikniki pożegnalne młodzieży w parafiach.

Poniedziałek, 25 lipca

WYJAZD DO KRAKOWA

Pomoc wyjeżdżającym młodym w ich transferze na dworce kolejowe i autobusowe.

Centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca w Krakowie i na krakowskich Błoniach. Główne czuwanie z Ojcem Świętym (30 lipca) i Msza Święta z Posłaniem (31 lipca) odbędzie się w Brzegach, na granicy Krakowa i Wieliczki.

KAI, oprac. rm
Idziemy nr 18 (501), 3 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter