28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzyka w Świętej Lipce

Ocena: 0
6576
Do Matki Bożej Lipskiej przybywają także protestanci. Miejscowa ludność na odpust w maju przychodzi w pielgrzymce pieszej „Gwiaździstej” z Reszla, Kętrzyna, Mrągowa, Giżycka i okolicznych parafii. Tysiące pielgrzymów przybywają na odpust 15 sierpnia.

Królewskie granie

Nie tylko pielgrzymów, ale także turystów do Świętej Lipki przyciąga wspaniała muzyka. Świątynia wyposażona jest w niezwykłe organy z ruchomymi figurkami. Zbudowane zostały w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela. W czasach kiedy powstawały, zaliczano je do najlepiej wykonanych instrumentów. Koncerty organowe w Świętej Lipce są jednocześnie fantastycznym widowiskiem. Szafy obudowujące instrument grający na zwieńczeniach wież mają rzeźby wprawiane w ruch podczas koncertowania. Na dwóch najwyższych wieżach stoją Najświętsza Maryja Panna i Archanioł Gabriel, którzy wraz z gołębicą symbolizującą Ducha Świętego, wpisują się w scenę zwiastowania.

Na prawej wieży Archanioł Gabriel chyli się w ukłonach, na lewej Maryja odpowiada skinieniem głowy. Anioł na środkowej wieży gra na lutni i kręci głową ozdobioną promieniami, cztery małe aniołki poruszają dzwonkami, a inne, grające na trąbkach, obracają się dookoła.

W czasie wojennej zawieruchy organy uległy zniszczeniu. Podczas I wojny światowej cynowe piszczałki zamieniono na cynkowe, a w roku 1944 instrument zdewastowano. Po II wojnie udało się uzupełnić brakujące piszczałki, a w roku 1970, opiekujący się instrumentem jezuita br. Waldemar Strzyżewski uruchomił nieczynne przez długie lata figury.

– W granym kilka razy dziennie repertuarze organowym pielgrzymi mogą zwykle usłyszeć „Poloneza Ogińskiego”. Inne kompozycje zmieniają się, np. kiedy przyjeżdżają, Włosi często grane są fragmenty Opery Nabucco, dla Niemców „Ave Maria” Schuberta – relacjonuje o. Marek.
Od 26 lat w Bazylice odbywają się „Świętolipskie Wieczory Muzyczne”. W wakacyjne piątki o godz. 20 koncertują najlepsi światowi artyści. – W miniony piątek gościliśmy włoskiego organistę z Kaplicy Sykstyńskiej. Zapraszani byli też Norwegowie, Litwini, Niemcy, Japończycy, Koreańczycy – wylicza o. Marek. Często w bazylice goszczą międzynarodowe chóry uczestniczące w Festiwalu im. Feliksa Nowowiejskiego.

Święta Lipka ostatnio staje się także miejscem wypoczynkowym. Dom pielgrzyma może pomieścić 80 osób. Okoliczne lasy i jeziora przyciągają coraz liczniej wczasowiczów. Tutaj można odnaleźć harmonię duchową i fizyczną.


Świętolipskie koncerty organowe w okresie wakacyjnym:

Niedziele i święta: 10.00, 12.30, 13.30, 15.30, 16.30.
Dni powszednie: 9.30, 10.30, 11.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30.

W soboty po południu prezentacje mogą być odwołane, jeżeli w bazylice odbywa się ceremonia ślubna. Prezentacja nie odbywa się, jeżeli jest na niej mniej niż 10 osób.

Więcej informacji o sanktuarium w Świętej Lipce na stronie: www.swlipka.org.pl

W okolicy warto zwiedzić:
  • Stoczek Klasztorny (Warmiński) – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, miejsce uwięzienia Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego;
  • Reszel – zamek biskupów warmińskich, gotyckie mosty, fragment murów obronnych z XIV w.;
  • Olsztyn – gotycki zamek kapituły warmińskiej z II połowy XIV w., fragmenty murów miejskich z Bramą Wysoką (Górna Brama) z XIV w., XIV-wieczna konkatedra pw. św. Jakuba (Bazylika Mniejsza), Kościół św. Wawrzyńca w Olsztynie-Gutkowie z XI-XVIII w., Stary Ratusz (wzniesiony w XIV w., po pożarze odbudowany w latach 1623-1624), Kaplica Jerozolimska z 1565r.;
  • Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich wraz z przedzamczem, bastionem i basztą – jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, kolegiata wraz z klasztorem i wikarówką, kościół Podwyższenia Krzyża, Wysoka Brama;
  • Barczewo – zamek biskupi, kościół św. Andrzeja Apostoła, kościół św. Anny i św. Szczepana, Brama Południowa – fragmenty gotyckiej bramy z XIV w., dwukondygnacyjna kapliczka z XVII w. przy ul. Warmińskiej – najstarsza na Warmii;
  • Kętrzyn – Bazylika Mniejsza św. Jerzego, zamek krzyżacki, fragmenty murów obronnych z XIV w., podziemia kętrzyńskie.


Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska, ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 34 (466), 24 sierpnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter