6 maja
poniedziałek
Judyty, Jakuba, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Dwóch Skrzydłach

Ocena: 0
1142

Instytut Katechetyczny Chocholanum przy par. MB Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej jako motto przyjął słowa Jana Pawła II z encykliki Fides et ratio: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

fot. Zofia Szuba

Działalność instytutu koncentruje się na comiesięcznych katechezach dla dorosłych. Współinicjatorem i wykładowcą jest ks. Mirosław Mikulski. – Dzięki instytutowi mogę realizować się jako kapłan w sposób dojrzalszy, Pan Jezus może przeze mnie więcej działać. My, księża, skupiamy się na katechizacji dzieci, ewentualnie młodzieży, a należy pogłębiać także wiedzę dorosłych – analizuje ks. Mikulski. Jak podkreśla, dorosły człowiek nie uwierzy, jeśli czegoś wcześniej nie zrozumie. Minął czas, kiedy wystarczyło same zapewnienie autorytetu kapłana na kazaniu. – Pan Bóg godzien jest, aby jego wyznawcy rozumieli prawdy wiary i Dekalog – dodaje.

Chocholanum genezą sięga kwietnia 2017 r., kiedy to ks. Mikulski, zamieszkujący na stałe w par. MB Nieustającej Pomocy w Józefowie, zorganizował wyjazd pielgrzymkowy do Włoch. Potem Jerzy Gańko, jeden z pątników, zaprosił ks. Mikulskiego z kilkoma innymi pielgrzymami na uroczyste nabożeństwo majowe w 100. rocznicę objawień fatimskich, odbywające się przy krzyżu we wsi Chochół w powiecie mińskim.

Po modlitwie odbyło się spotkanie, podczas którego uczestnicy doszli do konkluzji, że wiara wielu dorosłych ludzi opiera się jedynie na tradycji, a nie na wiedzy. Wtedy zrodził się pomysł zainicjowania Instytutu Katechetycznego dla osób, które chciałyby świadomie przeżywać wiarę. Ks. proboszcz Wojciech Pancewicz z par. MB Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej również był na nabożeństwie i zaprosił ks. Mikulskiego do organizacji spotkań u niego w parafii. Miejsce spotkania we wsi Chochół stało się impulsem do utworzenia nazwy Instytutu.

Od drugiej niedzieli września 2017 r. rozpoczęły się spotkania, prowadzone regularnie do chwili obecnej. Katechezy odbywają się w drugie niedziele miesiąca od września do czerwca w godz. 15:00–17:00 w kaplicy przy par. MB Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej. Każdego roku ks. Mikulski przygotowuje inny program. Obecnie omawiany jest Dekalog, który będzie szczegółowo zgłębiany do czerwca 2021 r. Jerzy Gańko wyjaśnia, że wokół tematu dziesięciorga przykazań pojawia się mnóstwo treści do rozwinięcia i wątpliwości do rozwiania. – Inicjatywa gromadzi ludzi nie tylko z miejscowej parafii. Przyjeżdżają osoby z innych miejscowości, także ze stolicy. W spotkaniach uczestniczy około 30 osób – opowiada.

Pierwsza godzina spotkania jest realizowana według autorskiego programu ks. Mirosława Mikulskiego, a drugą wykładowca przeznacza na omawianie aktualnych tematów dotyczących życia Kościoła. Wśród uczestników są: nauczyciele, lekarze, emeryci, osoby prowadzące gospodarstwa rolne, sadownicy. – Katechezy rozpoczyna modlitwa, ks. Mikulski przypomina potem krótko treści z poprzedniego spotkania. W czasie bieżącego wykładu zadajemy pytania. Druga część spotkania ma charakter dyskusyjny, kończymy modlitwą – opisuje przebieg współpomysłodawca i współinicjator Instytutu – Jerzy Gańko. Chocholanum nie pobiera czesnego ani składek za uczestnictwo w wykładach, wstęp jest wolny bez wcześniejszych zapisów.

– Są zagadnienia wiary, co do których mam wątpliwości i potrzeba mi zakotwiczenia w oficjalnych dokumentach Kościoła i w Piśmie Świętym. Jest to możliwość uzyskania konkretnej wiedzy – odkrywa własną motywację Jerzy Gańko.

Uczestniczka katechez, Elżbieta Paluch, zaznacza, że prawdy wiary wymagają ciągłego tłumaczenia na nowo w kolejnych etapach życia. – Ks. Mikulski potrafi trudne zagadnienia wyjaśnić prostym językiem. Ma także poczucie humoru, przez co katechezy są ciekawe. Na Mszach św. często nie ma czasu na szczegółowe przekazywanie prawd wiary. Dyskusje toczące się na spotkaniach zmuszają do myślenia – podkreśla Elżbieta Paluch.

Uczestnicy podkreślają, że dzięki Chocholanum rozwijają się duchowo.

– Katechezy dały mi impuls do pochylenia się nad zagadnieniami wiary poza czasem spotkań. Wykłady zawierają różne treści, oprócz teologicznych także historyczne i patriotyczne – chwali Tadeusz Gruba.

Zbigniew Jackowicz jest sadownikiem. Ceni spotkania, ponieważ dają możliwość kontaktu z ludźmi myślącymi podobnie. – Przede wszystkim, w dobie agresywnej polityki informacyjnej, zajęcia pozwalają rozumieć świat w świetle nauczania Kościoła katolickiego – puentuje Zbigniew Jackowicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 maja

Poniedziałek, VI Tydzień wielkanocny
święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Filipie, kto Mnie widzi, widzi także i Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 6-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter