8 sierpnia
sobota
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Największy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy

Ocena: 0
706

Największy spośród wszystkich tegorocznych Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. Jasełka rozpoczną się 6 stycznia w samo południe modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym, którą poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

fot. Michał Ziółkowski / Idziemy

Następnie barwny korowód przejdzie na Plac Piłsudskiego. Tam trzej Mędrcy wraz z mieszkańcami stolicy oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus.

W ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą, śpiewając kolędy. W ten sposób kultywowana jest polska tradycja wspólnego śpiewania kolęd. W Orszaku nie ma obserwatorów, ale każdy uczestnik staje się aktorem. Pomagają w tym charakterystyczne rekwizyty Orszaku – królewskie korony. Organizatorzy przygotowali ich w tym roku 700 tys., a także 350 tys. śpiewników, które trafiły już do wszystkich orszakowych miejscowości.

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” Stowarzyszenia „Sternik”. Dziś wydarzenie jest zakrojone na szeroką skalę, angażując dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach, ale narodziło się z małego, szkolnego przedstawienia.

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli stały się niezwykle atrakcyjne nie tylko w Polsce (co roku dołączają nowe miejscowości), ale również na świecie. Orszaki odbywają się już na czterech kontynentach: poza Europą (Włochy, Anglia, Niemcy, Rumunia, Ukraina, Łotwa) również w Ameryce Północnej (Chicago, Nowy Jork), Ameryce Południowej (Ekwador) i Afryce (Rwanda).

W ubiegłym roku ulicami 420 polskich miast i kilkunastu na całym świecie w Orszakach Trzech Króli przeszło ponad 1,5 mln osób. W tym roku liczba miast organizujących Orszaki na pewno przekroczy pięćset.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Najczystszego Serca NMP w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter