27 lutego
czwartek
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezwykłe odkrycie na warszawskim Tarchominie

Ocena: 0
267

Kościół św. Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie szczycący się ponad 500-letnią historią odkrywa przed swoimi wiernymi kolejne tajemnice. Podczas trwających tam prac konserwatorskich natrafiono na szczątki pięcioletniego Ignacego z Ossolińskich. 22 września w podziemiach świątyni otwarto kryptę ofiarowaną pamięci rodziny. 

Fot. Rafał Laszuk

— Na początku XVIII wieku dobra tarchomińskie zostają objęte przez rodzinę Ossolińskich. Franciszek Maksymilian jest prywatnym sekretarzem monarchy Augusta II i ma ogromny wpływ na kształt polityki.— mówił podczas swojej homilii ks. bp Michał Janocha. Wskazał na ogromne zasługi rodziny, odbudowany przez nich kościół, postawienie dworu i pałacu, gdzie obecnie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Głos zabrała także archeolog dr hab. Anna Drążkowska z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. — Znaleźliśmy tylko kilka kości, które mogły należeć do Ignacego Ossolińskiego. Były to kości dziecka pięcioletniego. Pozostałe zakopane w piasku pod posadzką schowaliśmy w ossuarium, czyli skrzyni służącej do gromadzenia szczątek.

Za przybycie podziękował gościom proboszcz parafii ks. Andrzej Kowalski. Zachęcił także wiernych do obejrzenia wystawy poświęconej pamięci małego Ignacego i odwiedzania krypty.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu
Dziś w Kościele: czwartek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Pwt 30, 15-20; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 9, 22-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
27 lutego – Parafia Bogurodzicy Maryi (ul. Powstańców Śląskich 67 D, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -