2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nuncjusz na Ukrainie wyklucza papieską wizytę w Kijowie

Ocena: 3.4
351

Wizyta papieża Franciszka w Kijowie jest obecnie niemożliwa – podkreślił nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. Przyznał, że „byłoby przepięknie”, gdyby doszło do takiej podróży, ale do jej przeprowadzenia „brakuje minimalnych warunków bezpieczeństwa”.

W wywiadzie dla włoskiego tygodnika „Familia Cristiana” 47-letni papieski dyplomata wyjaśnił, że bez rozejmu „byłaby ona ryzykowna dla papieża i dla wiernych”. Jednocześnie wyraził przekonanie, że „nie do pomyślenia jest podróż Franciszka potajemna lub w sekrecie”.

Jego zdaniem papieskie wezwania do modlitwy o pokój mają olbrzymie znaczenie, gdyż „jednym z celów modlitwy jest nawrócenie serc każdego z nas”.

Bez tej wewnętrznej przemiany politycy zaangażowani w konflikt pozostaną przy tych samych przekonaniach, które doprowadziły do wojny i nie wyjdziemy z tej spirali przemocy i śmierci. Modlitwa jest podstawową bronią duchową. Kiedy odprawiam Mszę w nuncjaturze, robię to także w intencji ukrywających się w bunkrach, tych, na których spadają bomby, dzieci umierające z pragnienia . Wojna powoduje cierpienie, śmierć i zniszczenie

– wskazał nuncjusz apostolski.

Odnosząc się do aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, zwrócił uwagę, że Bóg „pozwolił działać szatanowi, bo wojna jest wynalazkiem diabła”. „Jedyną bronią przeciwko szatanowi” jest broń duchowa, zaś „najsilniejszą obrończynią jest Dziewica Maryja, która jest Matką wszystkich”. Powierzenie się Jej jest słusznym wyborem, bo to Ona depcze głowę węża”, zaznaczył hierarcha, odwołując się do biblijnej symboliki.

Ujawnił, że od początku wojny Stolica Apostolska angażuje się w próbę tworzenia korytarzy humanitarnych, przekazując Rosji „konkretne prośby dotyczące szczególnie dzieci, od ochrony sierocińców po możliwość ich ewakuacji”. – W tych sprawach używamy kanałów dyplomatycznych – podkreślił abp Kulbokas.

Ujawnił, że z powodu spadających bomb od wybuchu wojny nie są używane wyższe piętra budynku nuncjatury apostolskiej w Kijowie.

Śpimy i odprawiamy codziennie Mszę na parterze. Kiedy słyszymy hałas bardzo bliskich wybuchów w naszej dzielnicy i rozlega się alarm, chronimy się w piwnicach, choć nie da się tam żyć dzień i noc

– przyznał litewski hierarcha.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter