26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież o męczennikach, prawosławnych i klimacie

Ocena: 0
1503

– Niech ich wierność w naśladowaniu Jezusa da siłę nam wszystkim, a zwłaszcza chrześcijanom prześladowanym w różnych częściach świata, aby odważnie składali świadectwo Ewangelii – powiedział Franciszek podczas modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie.

2015-12-06 12:36
tom, st (KAI) / Watykan, mz

Wczoraj w Chimbote w Peru kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w imieniu papieża Franciszka ogłosił błogosławionymi polskich franciszkanów konwentualnych, Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego oraz ks. Aleksandra Dordi, kapłana "fidei donum", którzy zostali zabici z nienawiści do wiary w 1991 roku.

W niedzielne południe w Watykanie Ojciec Święty przypomniał także o rocznicy zniesienia ekskomunik między Kościołami katolickim i prawosławnym. – Jutro mija pięćdziesiąta rocznica pamiętnego wydarzenia między katolikami a prawosławnymi. 7 grudnia 1965 roku, w przeddzień zakończenia Soboru Watykańskiego II, na mocy wspólnej deklaracji papieża Pawła VI i Patriarchy Ekumenicznego Atenagorasa, zostały usunięte z pamięci orzeczenia ekskomuniki nałożone na siebie wzajemnie przez Kościoły Rzymu i Konstantynopola w 1054 roku – wskazał papież.

Nazwał to wydarzenie opatrznościowym, bo "ten historyczny gest pojednania, który stworzył warunki dla nowego dialogu między prawosławnymi a katolikami w miłości i prawdzie, będzie przypominany już na samym początku Jubileuszu Miłosierdzia".

– Nie ma autentycznej drogi do jedności bez prośby o przebaczenie Boga i między sobą nawzajem za grzech podziału. Pamiętajmy w naszych modlitwach o patriarsze ekumenicznym Bartłomieju i innych zwierzchnikach Kościołów prawosławnych, i prośmy Pana, aby stosunki między katolikami i prawosławnymi zawsze były inspirowane braterską miłością – powiedział Franciszek.

Papież odniósł się także do konferencji klimatycznej, która odbywa się właśnie w Paryżu. Zapewnił, że bardzo uważnie śledzi jej prace. Nawiązał do pytania, jakie postawił w swojej encyklice "Laudato si’": "Jaki świat chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom?".

– Dla dobra wspólnego domu, nas wszystkich i przyszłych pokoleń, wszelkie wysiłki w Paryżu muszą być skierowane na złagodzenie skutków zmian klimatycznych, a równocześnie na walkę z ubóstwem i rozwijanie godności człowieka – powiedział papież i wezwał: – Módlmy się, aby Duch Święty oświecił wszystkich, którzy są wezwani do podjęcia tak ważnych decyzji i obdarzył ich odwagą, aby zawsze kryterium decyzji stanowiło większe dobro całej rodziny ludzkiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter