24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafia matka

Ocena: 5
1061

W parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim żywy jest zwyczaj pielgrzymowania. Dużą wagę przywiązuje się do inicjatyw modlitewnych dla dzieci i młodzieży.

fot. Patryk Lubryczyński

Parafia powstała w 1355 r., dzięki założycielowi miasta i fundatorowi pierwszego drewnianego kościoła Tomaszowi Grodziskiemu. Budowę obecnej, barokowej świątyni, rozpoczęto od murowanego prezbiterium, zakrystii i kaplicy rodowej, które ukończono w 1688 r. Świątynia została ufundowana przez kasztelana rawskiego Wojciecha Mokronoskiego, a przedsięwzięcie finansowo wspierała jego żona Barbara z Załuskich. Budynek stał się również miejscem upamiętnienia rodu, o czym świadczą zachowane we wnętrzu kościoła epitafia poświęcone przedstawicielom rodziny. – Ze św. Anny zostało wydzielonych pięć nowych grodziskich parafii, dlatego mówimy, że jesteśmy „parafią matką” dla całego miasta – podkreśla Roman Ignasiak, wiceprezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

Spośród licznych grup modlitewnych w parafii prężnie formują się trzy wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Zwiastowanie”, dwie róże Żywego Różańca, oddział Akcji Katolickiej i Duszpasterstwo Młodzieżowo-Studenckie „Misja”. Proboszcz ks. Dariusz Gal podkreśla, że zależy mu na męskiej formacji modlitewnej, dlatego chciałby utworzyć chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II oraz wspólnotę Męskiego Różańca. – Od niedawna odrestaurowujemy Franciszkański Zakon Świeckich, który w przeszłości był bardzo istotną wspólnotą. Już odbyło się kilka pierwszych spotkań formacyjnych – opowiada.

Parafianie chętnie wyruszają na pątnicze szlaki, co roku 15 sierpnia spod kościoła św. Anny w Grodzisku Mazowieckim wychodzi piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Prymasów w Rokitnie. Roman Ignasiak przypomina, że w bieżącym roku na szlaku pątniczym znalazło się około stu parafian i około dwustu osób z innych grodziskich parafii. Ponadto wikariusz ks. Radosław Wołkowycki był przewodnikiem jednej z grup 41. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, przygotował też specjalny program duchowej pielgrzymki dla osób, które nie mogły fizycznie uczestniczyć w wydarzeniu. Koła Żywego Różańca i Koło Przyjaciół Radia Maryja organizują również pielgrzymki autokarowe do sanktuariów w Polsce. Kultywowaną tradycją są procesje eucharystyczne w oktawie Bożego Ciała. – Zauważam, że jest to zwyczaj zanikający, dlatego warto go podtrzymywać – mówi ks. Gal.

W październiku duszpasterze starają się zachęcić dzieci do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych, organizując konkurs na własnoręcznie wykonany różaniec. Prace najmłodszych można podziwiać w kościele, a najładniejsze będą nagrodzone. Za udział w nabożeństwach dzieci otrzymują pamiątkowe naklejki. Księża i nauczyciele nie zapominają o młodzieży, z okazji XXI Dnia Papieskiego parafia we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim przygotowała konkurs rysunkowy o św. Janie Pawle II. – Młode osoby są bardzo uzdolnione, prace prezentują wysoki poziom artystyczny i będą prezentowane w świątyni – zapowiada ks. Dariusz.

Dzięki oddolnemu działaniu oddziału Akcji Katolickiej we wnętrzu kościoła znajdują się nowe relikwie. – Napisaliśmy specjalny list z prośbą o podjęcie starań, aby sprowadzić relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego. Księdzu proboszczowi udało się także uzyskać relikwie św. Jana Pawła II – wyjaśnia Roman Ignasiak. Podczas Mszy świętej z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania 9 października przez bp. Michała Janochę reprezentanci osób bierzmowanych wprowadzili do świątyni relikwie św. Jana Pawła II oraz bł. Stefana Wyszyńskiego. – Jestem wdzięczny naszemu parafianinowi Tadeuszowi Szwachle, że z tej okazji namalował portrety obydwu świętych i przekazał nam w darze – mówi ksiądz proboszcz.

Ks. Dariusz Gal zauważa, że z jednej strony wśród parafian jest wielu mieszkańców urodzonych w Grodzisku Mazowieckim, a z drugiej przybywa coraz więcej młodych rodzin z dziećmi, którym miasto stwarza warunki podjęcia pracy. Pewnym problemem jest frekwencja na Mszach świętych niedzielnych po pandemii, ale zauważa się stały wzrost liczby osób przychodzących do kościoła. – Nieustannym wyzwaniem jest stworzenie duchowej więzi i integracji z parafią nowych osób – podkreśla ks. Dariusz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter