30 marca
poniedziałek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płock: Dzień Judaizmu w seminarium

Ocena: 0
1077

„Co ty tu robisz, Eliaszu?” – pod takim hasłem w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku 16 stycznia odbył się XVIII Dzień Judaizmu.

2016-01-17 09:38
eg / Płock (KAI), sg

Modlitwie za naród żydowski przewodniczył ks. prałat prof. Ireneusz Mroczkowski, natomiast homilię wygłosił biblista ks. mgr Jarosław Kwiatkowski. – Lud Izraela, to umiłowane dzieci Boga” – zaznaczał podczas nabożeństwa.

Nabożeństwu biblijnemu i modlitwie za naród żydowski przewodniczył ks. prałat prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, członek Stowarzyszenia „Synagoga Płocka”. Przypomniał, że płocki Dzień Judaizmu w przeszłości był obchodzony w różnych miejscach między innymi w obecnym Muzeum Żydów Mazowieckich, gdzie przed wojną znajdowała się synagoga. Dodał, że płockie seminarium duchowne też jest właściwym miejscem dla uczczenia pamięci o Żydach: to w jego budynku w czasie II wojny światowej stacjonowali Niemcy. W obecnej kaplicy seminaryjnej urządzili oni kasyno oficerskie. Zamiast Drogi Krzyżowej na ścianach wisiały hitlerowskie hasła, miejsce sakralne stało się miejscem zabawy. 

Piętro niżej znajdowała się sala bankietowa, a jeszcze niżej – katownia, w której płoccy Żydzi byli mordowani; także w łaźni na terenie seminaryjnym. Ks. Mroczkowski akcentował, że seminarium jest „najbardziej właściwym miejscem upamiętnienia Żydów płockich”. 

Homilię wygłosił ks. mgr Jarosław Kwiatkowski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego. Przedstawiając dzieje proroka Eliasza postawił pytanie, dlaczego robi się to właśnie tego wieczoru: „Opowiadamy o nim w łączności serca i modlitwy z naszym bratem Izraelem, robimy to pamiętając o Narodzie Wybranym, żeby odkryć prostą prawdę – Eliasz miał poprzedzać Mesjasza. Cały Izrael, lud Abrahama, lud Synajskiego Przymierza, dla nas – nowego Ludu Bożego stał się Eliaszem: znakiem gorliwości o Boga i Jego sprawy, żywym świadectwem jedności wiary i życia”, podkreślał biblista. Zaznaczył, że lud wierzącego Izraela to „umiłowane dzieci Boga, starsi bracia w wierze” – nie „gorsi bracia”, „inni bracia”, „odrzuceni – potępieni” ludzie. Kto wierzy w Boga, nigdy się do takich słów i podziałów nie posunie. Takie oddzielanie i kreowanie nadludzi przyniosło tragiczne owoce.

– Komisja Episkopatu odpowiedzialna za dialog z judaizmem wyraźnie prosi, żeby właśnie w takie dni jak dziś o tym mówić, żebyśmy pamiętali, żeby nas ta pamięć ochroniła, aby ofiara również tych dzieci Płocka kładzionych osiem dni po narodzinach na eliaszowych kolanach w naszej synagodze a potem kończących życie w niemieckich krematoriach Auschwitz, nie była daremną – głosił biblista.

W spotkaniu uczestniczyli klerycy oraz profesorowie WSD, członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej, dyrektor Muzeum Żydów Mazowieckich Mariusz Wojtalewicz. 

XVIII Dzień Judaizmu w płockim WSD animowały uczelniane koła: Koło Misyjne i Koło Naukowe.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.

Dziś w Kościele: Poniedziałek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 13,1-9.15-17.19-30.33-62; Ps 23,1b-6; J 8,1-11 lub J 8,12-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
30 marca –  Parafia Św. Augustyna (ul. Nowolipie 18, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter