16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości pogrzebowe śp. kard. Jaworskiego (aktualizacja)

Ocena: 5
790

Czwartkowym uroczystościom pogrzebowym śp. kard. Mariana Jaworskiego, które rozpoczynają sie o godz. 17 w kolegiacie św. Anny w Krakowie będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W piątek Mszy św. w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie przewodniczył metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki. Ostatnie pożegnanie metropolity lwowskiego seniora odbędzie się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie – w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej – spocznie trumna z jego ciałem.
Wcześniej, już 8 września uroczystości pogrzebowe odbyły się w Lubaczowie. Także w czwartek 10 września pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej pożegnała społeczność akademicka Krakowa.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

We wtorek 08.09.2020 r. o godz. 15.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie rozpoczną się uroczystości pożegnania śp. kard. Mariana Jaworskiego. W tym dniu zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego o godz. 18.00. Natomiast w dniu następnym Eucharystia w intencji kardynała odbędzie się o godz. 10.00

W czwartek 10.09.2020 r. w Kolegiacie pw. św. Anny w Krakowie pierwszego Rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, dziś Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podczas Mszy św. o godz. 17.00 szczególnie pożegnają środowiska akademickie. Wcześniej od godz. 16.15 trwać będzie modlitwa przy trumnie purpurata. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Homilię wygłosi bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej

W piątek 11.09.2020 r. od godz. 10.00 w kalwaryjskiej bazylice odbędzie się modlitewne czuwanie przy Zmarłym. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. z obrzędem ostatniego pożegnania w Sanktuarium Pasyjno–Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Eucharystii będzie przewodniczył metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki. Homilię wygłosi o. Romuald Kośla OFM, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Trumna z ciałem Księdza Kardynała, zgodnie z jego ostatnią wolą, spocznie w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Kard. Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 r. we Lwowie. Święcenia przyjął w 1950 r. z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka. W 1984 r. Jan Paweł II mianował go biskupem i administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. W 1991 r. został metropolitą lwowskim, a rok później wybrano go przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy.

Zmarł 5 września br. w Krakowie. Zgodnie ze swoją wolą spocznie w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czytaj takze:

>> Kard. M. Jaworski o swoim życiu (wywiad)
>> Abp Jędraszewski o śp. kard. Jaworskim: Jego wrażliwości ducha mogli doświadczać wszyscy
>> Zmarł kard. Marian Jaworski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter