19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Boliwii o spotkaniu z papieżem

Ocena: 0
693

Z wielką wdzięcznością i pokorą uczestniczyliśmy w Watykanie w naszym piątym spotkaniu od 2013 roku z bratem Franciszkiem, papieżem ubogich - napisał 15 grudnia na swym Twitterze prezydent Boliwii Evo Morales Ayma. Zapewnił, że jego kraj "ciągle jeszcze zachowuje bardzo wzruszające wspomnienia jego [Ojca Świętego] wizyty w lipcu 2015 i jego poparcie dla procesu przemiany i [projektu] «Morze dla Boliwii»". Papież przyjął dzisiaj rano w Watykanie przywódcę tego kraju południowoamerykańskiego.

fot. pixabay.com

Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszony po wizycie, stwierdza krótko, że odbyła się ona w Watykańskim Pałacu Apostolskim, a "prezydent Wielonarodowego Państwa Boliwii Juan Evo Morales Ayma spotkał się następnie z sekretarzem s ta nu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, którego towarzyszył sekretarz w Sekretariacie Stanu ds. stosunków z państwami abp Paul Richard Gallagher.

W toku rozmów, które przebiegały "w klimacie serdeczności, wyrażono uznanie dla wkładu, jaki Kościół katolicki i nadal wnosi na rzecz postępu ludzkiego, społecznego i kulturalnego ludności kraju". Wspomniano też o potrzebie aktualizacji porozumień między Stolicą Apostolską a Boliwią oraz poruszono "niektóre bieżące zagadnienia, będące przedmiotem wspólnego zainteresowania".

Dużo więcej uwagi dzisiejszemu spotkaniu poświęciła kubańska agencja prasowa "Prensa Latina" z siedzibą w Hawanie. Przytoczyła wpis prezydenta na Twitterze: "Z wielką wdzięcznością i z wielką pokorą uczestniczyliśmy w Watykanie w naszym piątym spotkaniu od 2013 roku z bratem Franciszkiem, papieżem ubogich. Boliwia zachowuje jeszcze bardzo wzruszające wspomnienia z jego wizyty w lipcu 2015 i jego poparcia dla procesu przemiany i [projektu] #MarParaBolivia" - napisał Morales na portalu @evoespueblo.

Wspomniał również o poparciu Ojca Świętego dla pokoju światowego, o jego sprzeciwie wobec niesprawiedliwości i wypowiedziach na temat najbardziej wydziedziczonych. Podkreślił, że jego "brat Franciszek {był] jak zawsze solidarny, ludzki i integracjonista". Jego refleksje na rzecz najbiedniejszych, jego wypowiedzi na temat pokoju i przeciw niesprawiedliwości, służą zawsze przemyśleniom. "Spotkanie z bratem papieżem dodaje mi więcej sił i większego zaangażowania na rzecz opuszczonych" - napisał szef państwa w innym przesłaniu na Twitterze.

Agencja przypomniała, że wizyta w Watykanie była uwieńczeniem tygodniowej podróży Moralesa po Europie, w czasie której 11 bm. przybył do Francji, aby nazajutrz uczestniczyć w paryskim spotkaniu na szczycie na temat zmian klimatycznych. 13 grudnia gość z Ameryki Łacińskiej przebywał w Austrii, gdzie podpisał układ z uniwersytetem w Grazu w sprawie kształcenia specjalistów w dziedzinie kolejnictwa, którzy będą budowali linię "Bioceánico". Wczoraj Morales rozmawiał w Bernie z prezydent Szwajcarii Doris Leuthard oraz ze specjalistami z tego kraju i z Niemiec, którzy także będą wspierać wspomnianą inwestycję. Podpisał tam porozumienie o współpracy w tej dziedzinie. Powołano też konsorcjum szwajcarsko-niemieckie w celu budowy kolei "Bioceánico".

Według Moralesa projekt ten to "Kanał Panamski XXI wieku". "Bioceánico" ma połączyć brazylijski port Santos z Ilo w Peru, przemierzając m.in. Boliwię. Linia ma mieć długość 3755 km, a jej koszt ocenia się na ponad 10 miliardów dolarów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter