16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent na Jasnej Górze: nie będzie Polski bez rodziny

Ocena: 0
700

„Nie będzie Polski bez rodziny” – oświadczył w niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie prezydent Andrzej Duda. „Wszyscy wiemy, że rodzina to dwoje ludzi – kobieta i mężczyzna, którzy chcą być razem, ale także dawać życie” – dodał.

Fot. PAP/Waldemar Deska

Na Jasnej Górze w Częstochowie w niedzielę odbywają się główne uroczystości dwudniowej 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. To jedno z największych dorocznych zgromadzeń w tym sanktuarium.

Mszę świętą poprzedziło wystąpienie Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił, że państwo jest silne swoimi obywatelami, a podstawową, najważniejszą komórką ich współistnienia i życia jest rodzina. Podziękował Radiu Maryja i zgromadzonej wokół niego społeczności za obronę rodziny.

W tym także w jej podstawowym elemencie, jakim jest rodzące się życie, wszakże to jest właśnie rodzina i to jest jej kwintesencja, to jest cały sens jej istnienia. Wszyscy wiemy, że rodzina to także dwoje ludzi – kobieta i mężczyzna, którzy chcą razem być, razem tworzyć wspólnotę, ale w jakże naturalny sposób nie mają poczucia pełni, jeżeli nie mają dziecka, jeżeli nie mają tego elementu, który jest ukoronowaniem tej właśnie wspólnoty dwojga ludzi odmiennych płci, którzy chcą razem także dawać życie, rozwijając społeczeństwo, a zarazem rozwijać państwo

– powiedział prezydent.

Przypomniał, że nawet kiedy Polski nie było na mapach świata, to była polskość, „bo przetrwała w rodzinach, wychowywała kolejne pokolenia w poczuciu odpowiedzialności i wiary, że Polska powstanie na powrót”.

Dziękował też za modlitwę, nie tylko za Polskę, ale także za Ukrainę i za naród ukraiński, podkreślając, że modlitwa buduje wspólnotę i niesie wiele ukojenia.

Teraz, kiedy trwa rosyjska agresja na Ukrainę, dziękuję wam za codzienne wspieranie naszych sąsiadów. Dziękuję wam za modlitwę, nie tylko za naszą ojczyznę, ale dziękuję za modlitwę także za Ukrainę i za naród ukraiński, z którymi wiecie, że w historii różnie to bywało między nami a nimi

– powiedział Andrzej Duda.

Pamiętajcie, że nasz naród, Polska i Korona, były najsilniejsze wtedy, kiedy właśnie umiały tworzyć w naszej części Europy wspólnotę różnych narodów, które rozumiały swój wspólny interes, także wspólny interes bezpieczeństwa – to na przyszłość niezwykle ważne. Bo, jak widać, historia niestety lubi się powtarzać. Zatacza być może nawet pewne kręgi. Dlatego trzeba w nią patrzeć i trzeba w niej czytać, starać się odnaleźć recepty na to, by złe procesy przerwać, a zapoczątkować te dobre

– stwierdził.

Wskazał, że to dzięki temu, iż „jako naród trwamy w wartościach chrześcijańskich od ponad 1050 lat, niezależnie od tego, czy w danym momencie mamy państwowość, czy nie, rozumiemy, ile te wartości znaczą i jaka niezwykła jest ich siła”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter