8 maja
środa
Stanislawa, Lizy, Wiktora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radośc przy Agorze

Ocena: 0
6171
Wielkie święto w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie: ks. Józef Górzyński, przez osiem lat ich proboszcz, został biskupem pomocniczym. Już 8 grudnia o godz. 13 odprawi tam biskupią prymicję.
Kiedy parafianie poznali księdza Józefa, przypuszczali, że w przyszłości może zostać biskupem. – Zawsze ceniliśmy w nim miłość do każdego człowieka i dużą wiedzę – jest chodzącą encyklopedią. Dlatego bardzo ucieszyliśmy się, gdy dotarła do nas wiadomość, że nasz dawny proboszcz zostanie biskupem. Jest w tym trochę naszej zasługi – żartuje Marian Harasimiuk z Akcji Katolickiej, Rady Parafialnej i Odnowy w Duchu Świętym – bo ks. Józefa, podobnie jak wszystkich kapłanów pracujących w parafii i tych, którzy kiedyś u nas byli, otaczamy szczególną modlitwą.

– Wsparcie parafian odczuwamy przez cały czas. Dzięki ich modlitwie i zaangażowaniu możemy podejmować wciąż nowe działania, duchowe i materialne – podkreśla proboszcz ks. prof. Stanisław Warzeszak.

W ostatnim czasie parafia rozpoczęła potrzebne inwestycje. Najpierw była to adaptacja podziemi domu parafialnego, gdzie powstało Centrum Duszpasterskie Immaculata z dwoma pomieszczeniami: kawiarenką dla młodzieży oraz salonikiem gościnnym. Z kolei osoby starsze, niepełnosprawne czy rodzice z małymi dziećmi już zapewne cieszą się z windy, którą pobłogosławi bp Józef.

– Przebudowaliśmy przedsionki bocznych wejść do kościoła dolnego i górnego, aby poprawić bezpieczeństwo na schodach oraz ułatwić wchodzenie drzwiami wejściowymi, które bardzo ciężko otwierać. Pomalowaliśmy dolny kościół. Zmieniliśmy nagłośnienie i oświetlenie – mówi ks. proboszcz.

Kościół przy Agorze, jak nazywa się ulica, został postawiony bardzo szybko, w ciągu 10 lat. W 1995 r. odbyła się jego konsekracja. Niedawno parafia świętowała 30. rocznicę przeniesienia kościoła z Lasu Bielańskiego, bo właśnie tam były korzenie tej parafii.

A już w niedługim czasie powstaną przy kościele dwa ogrody: Maryjny oraz biblijny.

– Będziemy sadzić drzewa i inne rośliny znane z Biblii. Na razie powstał Jordan, który zasilamy wodą deszczową za dachów. Ta woda służy latem do podlewania trawników, co pozwala na znaczące oszczędności – mówi ks. prof. Warzeszak.

– Pamiętamy jednak, że choć strona gospodarcza parafii jest bardzo ważna, to jednak najistotniejszym zadaniem jest duszpasterstwo. Chcemy, aby jak najwięcej osób miało tutaj swój dom. Już nawet sam projekt kościoła zawiera w sobie sens biblijny, teologiczny. Bryła naszej świątyni przypomina kokosz, która gromadzi swoje pisklęta. Gromadzi wszystkich, którzy chcą się schronić pod jej skrzydłami – podkreśla ks. proboszcz.

Parafia liczy 15 tysięcy osób. – Sporo parafian przybyło tutaj do pracy w hucie. W ostatnim czasie zamieszkała na terenie wspólnoty młoda inteligencja z woj. radomskiego, świętokrzyskiego czy z Podlasia – mówi ks. proboszcz.

Chlubą pracujących w parafii księży jest wiele grup duszpasterskich. Oprócz ministrantów, lektorów, studentów, Akcji Katolickiej, Odnowy w Duchu Świętym, Żywego Różańca, jest także Wspólnota Krwi Chrystusa, Misja św. Teresy czy Caritas.

– Z potrzeby serc powstał Apostolat Pomocy Duszom Czyścowym. Ma trzy cele: modlitwę za dusze czyśćcowe, pomoc ludziom w żałobie oraz uświadomienie potrzeby rozwijania pragnienia za życiem wiecznym. Mam nadzieję, że niedługo powstanie u nas sanktuarium dusz czyśćcowych – mówi ks. proboszcz.

– W dolnym kościele planujemy całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Nie ma chwili, aby ktoś nie był przy Panu Jezusie – mówi Marian Harisimiuk.

– Ludziom potrzebna jest także lectio divina, czytanie Słowa Bożego i modlitwa Słowem. Istotna jest u nas działalność charytatywna. Rozdajemy talony dla ubogich rodzin, wydajemy obiady dla rodzin w trudnościach materialnych oraz dla bezdomnych. Finansujemy obiady dla dzieci w okolicznych szkołach – mówi ks. Warzeszak – i cieszymy się bardzo, że studenci chętnie angażują się w pomoc innym. W miarę możliwości pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, a także służą osobom starszym.

Powstaje właśnie biblioteka parafialna. Znajdą się w niej książki nie tylko religijne, ale także historyczne i beletrystyczne.

– Przygotowujemy się do nawiedzenia ikony Matki Bożej Częstochowskiej w parafii, ale wcześniej będzie wędrowała po domach. Zostanie poświęcona w czasie odpustu Niepokalanego Poczęcia przez nowego biskupa. Od 6 stycznia pójdzie od mieszkania do mieszkania, by gromadzić rodziny, sąsiadów i gości na wspólnej modlitwie różańcowej, czytaniu słowa Bożego i rozważaniu katechizmu. W drugą sobotę grudnia wybierzmy się także na nocną pieszą pielgrzymkę do Niepokalanowa. Mamy nadzieję, że naszym częstym gościem będzie bp Józef Górzyński, który ma prawo czuć się w swojej byłej parafii domownikiem – zapowiada ks. prof. Warzeszak.

Ewelina Steczkowska
fot. Ewelina Steczkowska/Idziemy
Idziemy nr 49 (430), 8 grudnia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 maja

Środa, VI Tydzień wielkanocny
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika,
Głównego Patrona Polski
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter