11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salwadorczcy czekają na kanonizację bł. abp. Romero. 7 tys. przyjechało do Rzymu

Ocena: 0
1617

Około siedmiu tysięcy Salwadorczyków przyjechało do Rzymu na kanonizację bł. abp. Oskara Romero. Dokona jej jutro papież Franciszek. Wraz z arcybiskupem San Salvadoru świętymi zostanie ogłoszonych sześć innych osób, w tym papież Paweł VI.

fot. PAP/EPA/RODRIGO SURA

W składzie delegacji salwadorskich katolików jest kard. Gregorio Rosa Chávez, biskup pomocniczy San Salvadoru i dawny współpracownik abp. Romero. Wśród wspomnianych 7 tys. pielgrzymów, 5 tys. przyjechało z Salwadoru, a kolejne 2 tys. z emigracji.

– Mieć świętego, to wielkie błogosławieństwo z nieba – mówił obecny arcybiskup stolicy Salwadoru José Luis Escobar Alas podczas Mszy Świętej odprawionej w stołecznej katedrze przed wyjazdem pielgrzymów do Rzymu. Dodał, że „cały świat uznaje”, że abp Romero był człowiekiem świętym.

Wczoraj w Sali św. Piusa X w kompleksie dawnego szpitala Ducha Świętego niedaleko Watykanu odbyło się sympozjum „Romero – komunikator”, z udziałem kard. Rosy Chaveza, Juliana Filochowskiego, kierującego ośrodkiem Archbishop Romero Trust w Salwadorze oraz Helen Osman, przewodniczącej światowego stowarzyszenia mediów katolickich SIGNIS, które w 2015 r. wybrało abp. Romero na swego patrona. Stał się on bowiem wzorem dla pracowników mediów za sprawą tego, że wolał raczej oddać życie niż zamilknąć w obliczu niesprawiedliwości.

Przypomniano na nim słowa samego arcybiskupa, który lubił powtarzać, że bycie głosem tych, którzy go nie mają staje się częścią procesu ich wyzwolenia, w którym oni odzyskają głos. Dlatego nazywano go „głosem tych, którzy nie mają głosu” i „mikrofonem Boga”.

Podkreślano też wspólną kanonizację abp. Romero i papieża Pawła VI, autora encykliki „Populorum progressio” o rozwoju ludów, zaznaczając, że działania arcybiskupa-męczennika były „prawdziwą kontynuacją” linii wytyczonej w tym papieskim dokumencie.

W Sali św. Piusa X otwarto wczoraj także wystawę multimedialną, przedstawiającą światowe reakcje na męczeńską śmierć abp. Romero, zamordowanego 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy Świętej w kaplicy szpitalnej w San Salvadorze. Na ekspozycji, która będzie czynna tylko do 15 października, można obejrzeć pierwsze strony gazet informujących o tym zabójstwie.

Dziś przed południem w Ogrodzie Salwadoru w rzymskiej dzielnicy EUR został odsłonięty pomnik abp. Romero, zaś wieczorem w kościele Santa Maria in Campitelli odbędzie się czuwanie modlitewne przed kanonizacją salwadorskiego hierarchy.

Z kolei w poniedziałek 15 października Salwadorczycy zgromadzą się w Auli Pawła VI w Watykanie na dziękczynieniu za kanonizację. W południe dołączy do nich papież Franciszek i wygłosi do nich przemówienie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter