19 października
piątek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tłuszcz: początek peregrynacji Ikony Jasnogórskiej

Ocena: 0
132

W sobotę 23 września abp Henryk Hoser  SAC przewodniczył Mszy Świętej, która była kulminacyjnym punktem inauguracji peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w dekanacie Tłuszcz.

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

Pierwszą parafią, która gościła kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Dekanacie Tłuszcz była Parafia Przemienienia Pańskiego. Kilkanaście minut przed godz. 19.00 parafianie w procesji, poprzedzeni asystą służby liturgicznej oraz przedstawicielami OSP, udali się na ulicę Wiśniową, aby tam powitać przywieziony z Sanktuarium Matki Bożej w Loretto, w samochodzie-kaplicy obraz Królowej Polski.   

Po kilku minutach emocjonującego oczekiwania przed oczami licznie zgromadzonych wiernych ukazał się samochód-kaplica, w którego przeszklonym wnętrzu można było dostrzec Cudowny Obraz Jasnogórskiej Pani. Kiedy otwierały się tylne drzwi ukazujące obraz usłyszeliśmy fanfary jak podczas odsłaniania obrazu Matki Bożej w klasztorze na Jasnej Górze.

Jako pierwsza w procesji obraz poniosła delegacja strażaków z OSP Tłuszcz, której towarzyszył śpiew pieśni „O Maryjo witam Cię”, później Ikonę nieśli ojcowie rodzin, matki rodzin, młodzież i nauczyciele oraz ponownie strażacy, którzy zatrzymali się przed wejściem do kościoła, gdzie obraz powitał ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Tu też nastąpiło przekazanie ks. proboszczowi Dariuszowi Skwierskiemu Ewangeliarza Nawiedzenia.

Następnie obraz procesyjnie wniesiono do świątyni, gdzie umieszczono go na specjalnie przygotowanym miejscu. Abp Hoser znakiem krzyża i poprzez zapalenie świecy nawiedzenia rozpoczął liturgię, której pierwszym elementem było odczytanie Ewangelii Nawiedzenia. Był to fragment o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję.

W koncelebrze wzięli udział księża Dekanatu Tłuszcz oraz o. Grzegorz Lachowicz.

Po błogosławieństwie Ewangeliarzem przez abp. Hosera ks. proboszcz z Postolisk odczytał telegram od Ojca Świętego Franciszka. Papież Franciszek przekazał biskupowi diecezji warszawsko-praskiej wyrazy duchowej łączności, jednocząc się w modlitwie, skierował pozdrowienia do duchowieństwa i wiernych, którzy we wspólnotach parafialnych i zakonnych oraz innych instytucjach będą gościć Maryję w jej Jasnogórskim wizerunku.

Po odczytaniu listu papieża Franciszka obraz Matki Bożej powitali przedstawiciele poszczególnych grup parafialnych: wspólnoty parafialnej, młodzieży, służby liturgicznej, dzieci.

– Witamy Ciebie Matko Boża i Pani Nasza, Witamy Ciebie jako Matkę i Królową. Królową Naszego Kraju, Królową Naszej Diecezji, Królową Naszych Rodzin, Królową każdego z nas – powiedział na wstępie homilii abp Hoser.

– Witamy Ciebie najpierw w kościele dekanalnym, bo przychodzisz do nowego Dekanatu Naszej Diecezji. Przychodzisz do Parafii, która nosi wyraźne cechy Maryjne, który jest dedykowane Tobie jako Matce Bożej, bo w figurze fatimskiej, ale również w obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Bo Ty wszystkie nazwy, wszystkie określenia z Litanii Loretańskiej skupiasz w sobie. Ty jesteś jedna, a tak bogata w swej reprezentacji, Ty jesteś jedna, a na tylu wizerunkach obecna. Witamy Ciebie również dlatego, że jesteś Arcydziełem, które Pan Bóg stworzył. Najdoskonalszym stworzeniem, które wyszło z jego rąk – mówił abp Hoser.

Ordynariusz wymienił też wiele przymiotów Maryi, szczególnie skupił się na tytule „Stolica Mądrości”. – Tej mądrości, której nam tak często brakuje, tej mądrości, która jest mądrością Bożą i Twoją. Tej mądrości, której nie chcemy przyjąć za swoją, bo uważamy, że jesteśmy mądrzejsi, że jesteśmy bardziej przebiegli, że lepiej sobie ułożymy życie, lepiej je zorganizujemy bez Ciebie, bez Twojego Syna – powiedział hierarcha.

– Dziękujemy Ci za Twoje przybycie, za to że jesteś z nami, za to że chcesz byśmy na Ciebie patrzyli, a przecież Twoje oblicze jest obliczem Matki Zatroskanej, Matki Czuwającej, Matki Współczującej. Ty znasz wszystkie nasze problemy, nasze biedy, nie musimy Ciebie informować, ale uświadomić sobie, że je mamy i przed Tobą te wszystkie strony naszego życia przedłożyć, byś mogła jako Matka, jako Wychowawczyni, jako Mądra Pani, to życie nasze postawić na dużo wyższym poziomie, na poziomie Bożym – mówił biskup diecezji warszawsko-praskiej.

W programie peregrynacji oprócz Mszy Świętej na powitanie obrazu była modlitwa Apelem Jasnogórskim, a o godz. 23 odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. O północy sprawowana była Msza Święta w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. W koncelebrze wzięli udział: ks. Marek Lemiech, ks. Łukasz Jusiński, ks. Paweł Cudny, o. Grzegorz Lachowicz CSSR.

Drugi dzień nawiedzenia pełen był modlitwy. Wierni odmawiali różaniec, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Uroczystości w Parafii Przemienienia Pańskiego zakończyła Msza Święta na pożegnanie obrazu, po której przekazano go do  Parafii Błogosławionych Męczenników Podlaskich.

Nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu poprzedziły trzydniowe rekolekcje. Które poprowadził o. Grzegorz Lachowicz CSSR.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -