W poniedziałek 15 sierpnia na Cmentarzu Żołnierzy Polskich poległych w 1920 roku bp Jacek Grzybowski – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św., która była kulminacyjnym punktem radzymińskich religijno-patriotycznych obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
W koncelebrze wzięli udział ks. prałat Stanisław Popis i ks. prałat Krzysztof Ziółkowski. Podczas Mszy św. modlono się intencji poległych żołnierzy spoczywających na radzymińskim cmentarzu.
W słowie wstępnym bp Grzybowski powiedział:
Gromadzimy się na cmentarzu radzymińskim, wspominając ofiarę bohaterów naszej ojczyzny, ale także wszystkich, którzy z różnych powodów, broniąc naszego kraju, zostali pochowani, a ich pamięć czcimy i honorujemy…
W homilii, nawiązując do słów papieża Franciszka, bp Grzybowski mówił m.in.:
Zauważmy, patrząc na historię, że wszyscy dyktatorzy i tyrani na początku swej działalności muszą oprzeć się na poparciu zmanipulowanego ludu, zwiedzionych tłumów. Tak rozumiem zatem niezrozumianą przez wszystkich modlitwę papieża Franciszka za rosyjskich żołnierzy. Papież Franciszek pokazał nam, że ci ludzie potrzebują naszej modlitwy o nawrócenie ich, bo nie tylko czynią wielkie zło i wielkie zbrodnie na wojnie, ale już wcześniej ich umysły i serca zostały zmanipulowane, zakłamane ideologią wojny i zbrodni. Są biedni, zatraceni w dwojaki sposób – jako żołnierze wykorzystani w niesprawiedliwej agresji oraz jako ludzie rozumni, którzy dali się zwieść i oszukać imperialnej ideologii, bo ktoś wcześniej, jeszcze przed wojną, sprawił, że słowa tak piękne jak dobro, wolność, pokój ojczyzna, naród obrona zostały w ich umysłach i sercach spaczone. Smutna to bardzo konstatacja, ale takie refleksje rodzą się, kiedy dziś czytamy fragmenty Apokalipsy.
Po Mszy św. od odśpiewania Hymnu Narodowego rozpoczęła się patriotyczna część uroczystości. Następnie odczytano list okolicznościowy od prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu RP – Elżbiety Witek. Odczytano Apel Poległych i złożono wieńce.
Uroczystości, w których wzięli udział politycy, samorządowcy i poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy okolicznych miast i wsi uświetniła Radzymińska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Jakuba Pietruchy i pododdział Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem por. Krzysztofa Kostulskiego.