16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: zainaugurowano Tydzień Wolności Religijnej

Ocena: 0
133

Abp Joseph Edward Kurtz, przewodniczący komitetu ds. wolności religijnej przy amerykańskim episkopacie inaugurując obchody Tygodnia Wolności Religijnej zachęcił do modlitw i działań w tej intencji, tak w kraju jak i zagranicą. Hasłem tygodnia są słowa: „Siła nadziei".

Fot. Pexels

Tytuł nawiązuje do dekretu o apostolstwie świeckich „Apostolicam actuositatem” II Soboru Watykańskiego, w którym czytamy: „Wśród przeciwności tego życia znajdują siłę w nadziei, żywiąc przekonanie, że "utrapień czasu teraźniejszego nawet porównać nie można z przyszłą chwałą(Rz. 8, 18).” Tydzień rozpoczyna się 22 czerwca we wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera i Thomasa Moore'a i zakończy się 29 czerwca, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Tydzień chce przypomnieć ludziom, że katolicy napotykają publiczne przeszkody, czy to wykluczenie społeczne, czy też otwarte prześladowania. Arcybiskup Louisville w stanie Kentucky, zaznaczył, że w tym roku w centrum modlitwy znajdą się mieszkańcy Bliskiego Wschodu, Nigerii oraz prześladowany lud Rohindża w Mjanmie. Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na „kulturę odrzucenia” przywoływaną często przez papieża Franciszka zwłaszcza w odniesieniu do systemu wymiaru sprawiedliwości.

"Godność ludzi nie kończy się, gdy przekraczają próg więzienia", ostrzegł abp Kurtz. Odniósł się do ostatnich incydentów, gdy w areszcie żydom i muzułmanom odmówiono swobody w praktykowaniu religii. „Tradycyjnie katolicy uważają duszpasterstwo więzienne jako dzieło miłosierdzia, ponieważ mają nadzieję, że zatrzymani znajdą siłę odnowy w swojej wierze. Kultura amerykańska jest kulturą życia, a nie kulturą odrzucenia, nasz system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych musi uznać godność wszystkich ludzi - powiedział abp Kurtz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

" Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie "

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 2, 1-15a; Ps 69; Mt 11, 20-24
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -