28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: ćwierćwiecze kościoła jezuitów

Ocena: 0
1457

Narodowe sanktuarium, uczelnia papieska i klasztor jezuitów – od ponad 60 lat parafia św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie jest jednym z najprężniej działających ośrodków duszpasterskich w stolicy. W niedzielę 27 listopada Mszę świętą z okazji 25. rocznicy poświęcenia kościoła odprawi tam metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

fot. Michał Ziółkowski

Parafię św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy kaplicy księży Towarzystwa Jezusowego, gdzie przechowywane były relikwie jezuity-męczennika, ustanowił 1 stycznia 1953 r. ówczesny prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Bardzo szybko podjęto starania, aby w tym miejscu wybudować kościół. Niestety ze względów politycznych pozwolenie na budowę zostało anulowane, a nowy gmach mógł powstać dopiero w 1988 r. Świątynia konsekrowana została w 1991 r.

Kościół pełni funkcję sanktuarium narodowego. Do umieszczonych w srebrnej trumnie relikwii św. Andrzeja Boboli pielgrzymują co roku tysiące wiernych z kraju i zagranicy. W maju 2002 r. św. Bobola został ogłoszony współpatronem Polski.

W świątyni mieszczą się także pamiątki martyrologii Polaków podczas i po II wojnie światowej: obraz Matki Bożej Częstochowskiej z oflagu w Sanbostel k. Hamburga i wizerunek Matki Bożej Kozielskiej, wykonany przez więźnia sowieckiego obozu. Przed sanktuarium znajduje się krzyż, przewieziony z Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu, który zagrożony był zniszczeniem po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.

Parafia liczy około 17 tys. mieszkańców, z czego 5 tys. regularnie uczestniczy w niedzielnych Mszach świętych. Ważnym elementem posługi duszpasterskiej opiekujących się tym miejscem jezuitów są rekolekcje ignacjańskie, które co roku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Bardzo popularne są także „Rekolekcje w życiu codziennym”, organizowane przez tutejsze duszpasterstwo akademickie.

Przy parafii mieści się Papieski Wydział Teologiczny – Sekcja św. Andrzeja Boboli "Bobolanum", oferujące studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe i liczne kursy, m.in. z zakresu z politologii, teologii, duchowości czy etyki biznesu. Odbywają się tu kurs trenerski, lektoraty językowe, a także jezuicki uniwersytet trzeciego wieku.

W 2007 r. na terenie parafii otwarto muzeum św. Andrzeja Boboli. Można tam zobaczyć eksponaty związane z jego życiem, działalnością duszpasterską, męczeństwem i kultem oraz z czasami i miejscami, w których żył i w których przebywały jego relikwie. W placówce znaleźć można również eksponaty związane z historią narodowego sanktuarium św. Boboli oraz przylegającego do niego kolegium księży jezuitów.

W parafii przez siedem dni w tygodniu spotykają się grupy modlitewne, zrzeszenia i ruchy religijne, duszpasterstwa akademickie, młodzieżowe i specjalistyczne. To tu rozpoczęły się pierwsze spotkania duszpasterstwa par niesakramentalnych, które rozpowszechniły się potem w wielu ośrodkach w Polsce, tutaj prof. Anna Świderkówna, autorka wielotomowych "Rozmów o Biblii", od lat prowadziła poniedziałkowe Rozważania Biblijne.

Przy parafii funkcjonuje jedna z pierwszych w stolicy Odnowa w Duchu Świętym, a także ruch Światło-Życie, Wiara i Światło, Rodziny Nazaretańskie, Stowarzyszenie Przymierza Rodzin i Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli.

Prężnie działają też zespoły parafialne i charytatywne. Mieści się tu sekretariat Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, a przez wiele lat na terenie parafii znajdował się sekretariat Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Swoje miejsce znaleźli przy parafii również anonimowi alkoholicy i anonimowi narkomani. Jest tu zespół promujący kulturę i zespół charytatywny, spotykają się członkowie Apostolstwa Modlitwy, Żywego Różańca, grupy modlitwy kontemplacyjnej i grupy modlitewnej "Bogurodzica".

W 1992 r. powstał tu polski oddział Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE), które zajmuje się gromadzeniem informacji o inicjatywach katolików i innych wspólnot chrześcijańskich w procesie integracji Europy.

Spotkania tak licznych i różnorodnych grup są możliwe dzięki otwarciu ojców jezuitów na inicjatywy świeckich. Proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium jest o. Waldemar Borzyszkowski SJ.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter