27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa dziękowała

Ocena: 0
2340
"Dziękujemy Bogu za łaskę wiary, jest to największy skarb w naszym życiu. Żeby z tym darem współpracować, trzeba być wdzięcznym Bożej Opatrzności. Potrzebujemy też wzorów ludzi, którzy są prawdziwie świadkami wiary." – Takim świadkiem jest św. Andrzej Bobola, który, 75 lat temu kanonizowany w Rzymie, powrócił w procesji przez Europę do Warszawy w swoich relikwiach – powiedział na początku Mszy Świętej w VI Dniu Dziękczynienia kard. Kazimierz Nycz.

Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w uroczystościach na Polach Wilanowskich. Święto rozpoczęła procesja z relikwiami męczennika, która przeszła 12-kilometrową trasę z placu Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej. Przed Belwederem przywitał uczestników prezydent RP Bronisław Komorowski, co miało wymiar symboliczny, gdyż 75 lat temu Ignacy Mościcki stanął na trasie procesji i uhonorował świętego Orderem Niepodległości z Krzyżami. W południe rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Dużą część swojej, wygłoszonej po polsku, homilii poświęcił on rodzinie. Wskazywał także, aby Polska broniła świętości życia i rodziny.

– Każdy człowiek jest powołany do świętości. Miejscem realizacji tego powołania jest rodzina, którą słusznie nazywa się domowym kościołem. W rodzinie przychodzą na świat ludzie święci. Przed laty Jan Paweł II powiedział do matki ks. Jerzego Popiełuszki: „Matko, dałaś nam wielkiego syna”, na co ona odpowiedziała: „Ojcze Święty, nie ja dałam, ale Bóg dał przeze mnie światu”. Jakże dziś trzeba bronić godności i świętości rodziny, związku jednego mężczyzny z jedną kobietą – podkreślał arcybiskup – a zadanie to spoczywa na wszystkich wierzących: na tych, którzy ustanawiają prawa i tych, którzy świadectwem swego życia i odwagą mogą ugruntowywać właściwe rozumienie wartości rodziny.

Watykański hierarcha przypomniał, że nawet systemy totalitarne nie złamały ducha wiary w sercach Polaków. – Także dziś, w dobie neopogaństwa i antyklerykalizmu, których przedstawiciele atakują Kościół i pasterzy Kościoła, Polska nie może ulec tym tendencjom i prądom. Aby zachować swą historyczną tożsamość, musi przeciwstawić się ideologii materialistycznej! Musi kultywować swoją wierność historii, w którą wpisane jest wielkie dziedzictwo chrześcijaństwa! – mówił abp Müller.

Zakończenie kazania nawiązywało do naszego hymnu narodowego: – Jeszcze Polska nie zginęła, jeszcze Europa nie zginęła, póki my wierzymy, ufamy i kochamy!

W czasie Eucharystii metropolita warszawski powierzył Polskę i Kościół Bożej Opatrzności. Wyraził także nadzieję, że uroczystości Dnia Dziękczynienia w 2016 roku odbędą się już we wnętrzu świątyni.

Na zakończenie Mszy Świętej abp Henryk Hoser SAC przypomniał o 25. rocznicy sakry biskupiej kard. Nycza. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej prosił o modlitwę w intencji metropolity.

Po Eucharystii relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przeniesione do świątyni. Po popołudniu odbył się festyn rodzinny z konkursami, zabawami i koncertami. Zabawa trwała do godz. 21.37 – wtedy iluminacja świątyni Opatrzności Bożej przypomniała godzinę odejścia bł. Jana Pawła II do Domu Ojca.

Idziemy nr 23 (404), 9 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter