27 maja
niedziela
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiernie, lojalnie i z honorem

Ocena: 0
680

Wraz z charakterystycznym biciem zegara, którego dźwięk dochodzi na plac św. Piotra, 6 maja o godz 17 oddział picchetto Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej złożony z 32 nowych rekrutów wkroczył na dziedziniec św. Damazego.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Nowi członkowie najmniejszej armii świata składają tu, przy dopisującej pogodzie, przysięgę, że będą służyć Ojcu Świętemu „wiernie, lojalnie i z honorem”. Czas i miejsce zaprzysiężenia się zmieniają, data nie jest przypadkowa. Oto 6 maja 1527 r. gwardziści, podczas słynnego Sacco di Roma – oblężenia Rzymu – ponieśli śmierć w obronie Klemensa VII, którego wyprowadzili Pałacu Apostolskiego do Zamku Anioła murem zwanym passetto. Do dzisiaj po tym zajściu pozostały ślady kul na murze.

 

Wyjątkowe okoliczności

Dziedziniec św. Damazego też jest wyjątkowy, otoczony z trzech stron ścianami Pałacu Apostolskiego. Na co dzień toczy się tu życie związane ze spotkaniami Ojca Świętego i pracy Sekretariatu Stanu. To tu od wieku przybywają na prywatne audiencje głowy koronowane, przedstawiciele państw i rządu, nie brakuje też tych bardziej licznych audiencji w słynnej Sali Klementyńskiej i innych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (658), 20 maja 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 maja 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły