28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

XVI Dzień Judaizmu

Ocena: 0
1865
Już po raz szesnasty Kościół katolicki w Polsce zaprasza 17 stycznia do modlitwy i refleksji nad słowem Bożym wybranym na ten dzień dla przybliżenia nam wspólnych z judaizmem korzeni chrześcijaństwa. W tym roku główne obchody odbędą się w Opolu.
Polska nie jest jedynym krajem, w którym Kościół katolicki wprowadził Dzień Judaizmu. Poza Polską praktyka ta jest znana jedynie w niektórych diecezjach we Włoszech i w Austrii. W tym dniu odwiedzamy synagogi i poznajemy pamiątki przeszłości związane z naszymi żydowskimi sąsiadami. Zapraszamy rabinów i słuchamy żydowskich komentarzy do Pisma Świętego. na opinię wielkiego rabina Francji Gillesa Bernheima, zauważył, że atak na rodzinę, którego jesteśmy świadkami, przejawia się także w nowej filozofii seksualności znanej pod hasłem „gender”. „I staje się oczywiste, że tam, gdzie dochodzi do zanegowania Boga, zniszczeniu ulega także godność człowieka. Kto broni Boga, ten broni człowieka” – powiedział Benedykt XVI. W ten sposób Papież ukazał nam także najgłębszy sens dialogu z judaizmem. Oto Papież cytuje rabina, aby we wspólnej niejako opinii, sięgając do samych korzeni, bronić godności człowieka. W tym samym przemówieniu Papież mówił też o konieczności dialogu z innymi religiami, pokazując, że „dialog życia” – czyli po prostu dobre współistnienie w pracy czy w miejscu zamieszkania ludzi różnych religii – „pierwotnie czysto praktyczny, staje się również walką o właściwy sposób bycia osobą ludzką”.

– Dla tradycji chrześcijańskiej „egipski” Józef już od wczesnych czasów uchodzi za figurę Chrystusa – mówi bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem – a refleksja Dnia Judaizmu wokół jego postaci dostarczy nam wielorakich odniesień: do spełnienia się starotestamentalnych zapowiedzi w Jezusie Chrystusie, do losów Izraela, do wzajemnych relacji chrześcijan i Żydów oraz do międzyludzkich relacji moralnych, zwłaszcza rodzinnych.

Z wyznawcami judaizmu łączy nas wiara w jedynego Boga, Stary Testament, tradycja religijna, Dekalog jako fundament moralny czy też zobowiązanie do codziennej modlitwy. Nie sposób nie zauważyć, że w Roku Wiary możemy w sposób szczególny docenić te wielkie wartości, bo jaśnieją w naszym życiu jako stały punkt oparcia na drodze do zbawienia.

Barbara Sułek-Kowalska
fot. Maria Tajchman
Idziemy nr 2 (383), 13 stycznia 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter