12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z francuskiej perspektywy

Ocena: 4.9
2502

We Francji demokrację zastąpiła dyktatura bez przemocy – mówi bp Georges Colomb.

fot. Marcin Zatyka

Z bp. Georges’em Colombem, ordynariuszem francuskiej diecezji La Rochelle, byłym przełożonym generalnym Towarzystwa Misji Zagranicznych w Paryżu, rozmawia Marcin Zatyka

Jan Paweł II pytał: „Francjo, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”…

Tak, to pamiętne pytanie Ojca Świętego jest wciąż bardzo aktualne. Niestety, od czasów wielkiej rewolucji odeszliśmy we Francji od identyfikowania się z kulturą chrześcijańską, zmierzając ku materializmowi. Dziś przeważa hedonistyczne hasło „Rób, co chcesz”... Ale zjawisko to objęło już także inne kraje naszego kontynentu. W niektórych obowiązuje eutanazja, niemal powszechne stało się prawo do aborcji. Młodzi Europejczycy powinni bardzo poważnie zastanowić się nad tym, czy ważne są dziś dla nich jeszcze tradycja i kultura chrześcijańska, czy może zostali całkowicie zaślepieni przez sprawy gospodarcze, którymi tak bardzo żyją dziś nasze społeczeństwa.

Czy jednak nie jest to zasadne po kryzysie gospodarczym, jaki dotknął ostatnio Europę?

Tak, ekonomia jest ważna, ale zawsze możemy ją zmienić. Trudniej tymczasem zmienić kwestie moralne. Ingerencja w zagadnienia etyczne może mieć nieodwracalne skutki. Na naszych oczach postępuje dziś proces przebudowy naszej cywilizacji, a sprawy istotne dla ogółu są podważane prawem jednostek. Tym ostatnim poświęca się za dużo czasu, a ich interesy przedkłada nad dobro wspólne. Na Starym Kontynencie ignorowane jest dziś prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie mówi się o prawie do życia dzieci, ale o prawie kobiety do wolnej decyzji. Zapominamy o długiej europejskiej tradycji ochrony życia, zabijając przez aborcję miliony ludzkich istnień. To są ofiary dominującego w Europie, szczególnie w jej zachodniej części, indywidualizmu i dyktatu jednostek.

Czy nie przeczy to opinii o powszechnej w UE demokracji?

We Francji już wiele lat temu demokrację zastąpiła swego rodzaju dyktatura bez przemocy. To rodzaj dyktatury dyskretnej, ideologicznej. Przejawia się ona m.in. tym, że pomimo zdominowania społeczeństwa przez chrześcijan w przestrzeni publicznej zakazane jest wieszanie krzyża czy ustawianie żłóbka w okresie bożonarodzeniowym. To jeden z licznych przykładów, że prawa człowieka nie są we Francji należycie szanowane, a katolicy muszą w rzeczywistości żyć „w podziemiu”. 

Być może to wina słabej pamięci mieszkańców Europy Zachodniej na temat totalitaryzmów. Okupacja hitlerowska trwała tam krótko, a reżim totalitarny w postaci komunizmu nigdy nie zagościł, jak np. w Polsce czy innych krajach bloku wschodniego. Paradoksalnie przez wiele lat ideologia ta cieszyła się poparciem wielu Francuzów, nawet tych, którzy wiedzieli, że za żelazną kurtyną łamane są prawa człowieka. Dziś pamięć historyczna we Francji jest coraz słabsza. Zapomnieliśmy też o wartościach chrześcijańskich. Niestety, w wielu innych państwach starej Unii również.

Czego UE potrzebuje dziś najbardziej?

Patrzenia w przeszłość i wyciągania wniosków, które można by zastosować w przyszłości. Europa potrzebuje przede wszystkim mężów stanu. Wystarczy nam już polityków krótkowzrocznych, skoncentrowanych na najbliższych wyborach, czyli na okresie zaledwie 4-5 lat. Unia cierpi na deficyt mężów stanu, czyli polityków patrzących dalej, co najmniej o jedno pokolenie do przodu.

Francja nadal jest paraliżowana protestami żółtych kamizelek. Na ile to protest autentyczny, a na ile podsycany z zewnątrz, jak twierdzą niektórzy politolodzy?

Jest w nim wiele autentyczności. Ludzie protestują, ponieważ są zbyt obciążeni podatkami. Z Francuzów ściąga się dziś za dużo zobowiązań fiskalnych: państwowych, regionalnych, miejskich… Władze szukają środków na pokrycie wysokiego deficytu, coraz bardziej obciążając podatkami społeczeństwo. Ludzie mają już dosyć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, korespondent PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter