1 czerwca
czwartek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znamy nowego sekretarza Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia

Ocena: 0
681

Papież Franciszek mianował 38-letniego Brazylijczyka Gleisona De Paula Souzę sekretarzem jednego z największych urzędów Kurii Rzymskiej. Nowy "numer dwa" Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia ma wykształcenie teologiczne i filozoficzne. W przeszłości był seminarzystą w zgromadzeniu księży orionistów. Obecnie jest mężem, ojcem i najmłodszym sekretarzem w Kurii Rzymskiej.

fot. www.cathopic.com

Gleison De Paula Souza urodził się w 1984 r. w brazylijskim stanie Minas Gerais. W latach 2005 - 2016 odbywał formację zakonną i przygotowywał się do kapłaństwa zgromadzeniu ksieży orionistów, z którego wystąpił przed święceniami kapłańskimi. W tym czasie uzyskał licencjat z teologii na Uniwersytecie Salezjańskim (2015 r.), a następnie ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Salentyńskim w Lecce. Jest żonaty, ma dwie córki. Jak informuje Stolica Apostolska za pośrednictwem biuletynu Biura Prasowego, w którym opublikowano nominację, De Paula Souza, pracował dotychczas jako nauczyciel religii w liceum we włoskiej miejscowości Galatina w prowincji Lecce.

W 2014 r. media obiegło jego świadectwo, gdy - jako seminarzysta, mierzący się z wątpliwościami, dotyczącymi powołania - napisał list do papieża Franciszka, na który Ojciec Święty odpowiedział telefonicznie, zapraszając młodego alumna na osobistą rozmowę w Domu św. Marty. Jak wspominał De Paula Souza we wspomnieniu opublikowanym na stronie internetowej orionistów, podczas tego spotkania papież "dodał mu odwagi i po ojcowsku dał wiele dobrych rad", a także wyspowiadał go i przyjął na krótkiej audiencji jego współbraci, ponieważ De Paula Souza chciał podzielić się przywilejem spotkania z Ojcem Świętym także z nimi.

Nominacja 38-letniego świeckiego sekretarza, nie mającego doświadczenia pracy w Kurii Rzymskiej jest zaskakujące dla watykańskiego środowiska. Poprzednim sekretarzem Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, którą kieruje papieski kamerling kard. Kevin Farrell, był ks. Alexandre Awi Mello, również Brazylijczyk, należący do Instytutu Szensztackiego i pełniący w obecnie funkcję przełożonego generalnego. Podsekretarzami w tejże dykasterii są prof. Gabriella Gambino, bioetyk, współpracująca z dawną Papieską Radą ds. Świeckich od 2013 r. oraz dr Linda Ghisoni, kanonistka, związana z Kurią Rzymską od 2003 r.

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia powstała w 2016 r. z połączenia dawnych Papieskiej Rady ds. Świeckich i Papieskiej Rady ds. Rodziny. W jej kompetencjach znajduje się m.in. organizacja Światowych Dni Młodzieży, Światowego Spotkania Rodzin, Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, aprobowanie statutów ruchów i stowarzyszeń kościelnych, a także współpraca z Kościołami lokalnymi w tematyce dotyczącej m.in. duszpasterstwa świeckich, sportowców i osób niepełnosprawnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Czwartek, VIII Tydzień Wielkanocny - święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26, 36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter