30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Archeomarket - od wymiany po stragany"

Ocena: 0
466

To 24. edycja festynu archeologicznego, odbywającego się co roku pod innym hasłem i poświęconego innej tematyce.

Odwiedzający biskupińską osadę mogą zobaczyć jak wyglądała "wymiana towar za towar", kiedy i gdzie pojawiły się pierwsze monety i jak przebiegały szlaki handlowe. Mogą też zapoznać się z tym, jak wyglądała w dawnych czasach wymiana darów pomiędzy europejskimi władcami.

Szczególną atrakcją są inscenizację, połączone z pokazami niewolników. Przygotowano przedstawienie jak między innymi na zjedzie w Kwedlinburgu Mieszko I staje przed młodym cesarzem Ottonem III i w darze przekazuje mu wielbłąda, czy jak wyglądał targ niewolników we wczesnym średniowieczu, gdzie też kupcy z dalekich krain handlowali atrakcyjnymi towarami. Pokazano też wizytę w osadzie kupca z dalekiego południa z takimi towarami, jak: sól, szklane paciorki, bursztyn i przedmioty z brązu.

Zorganizowano również archeomarket, gdzie są towary wzorowane na zabytkach archeologicznych i źródłach historycznych. W strefie zabaw można poznać dawne gry, wziąć udział w różnych konkursach z nagrodami. Przygotowano też kino z filmami o tematyce archeologicznej i historycznej. W programie znalazły się warsztaty i pokazy dawnych rzemiosł, wykłady popularnonaukowe i koncerty muzyczne.

Zainteresowani pracą archeologów w muzeum mogą też posłuchać i poczytać, jak bada się dawne przedmioty, w tym odkryte w Biskupinie drewniane konstrukcje z przełomu epok brązu i żelaza.

Tegoroczny festiwal "Archeomarket – od wymiany po stragany" potrwa ma dziewięć dni i zakończy się w niedzielę 23 września.

Osada w Biskupinie została odkryta 31 sierpnia 1933 r. Na jej fragmenty natrafił miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer (1909–1994), który o znalezisku poinformował wybitnego archeologa Józefa Kostrzewskiego (1885–1969) z Poznania.

Już w 1934 r. rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej. Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono częściowo osadę i jej umocnienia. Wyniki współczesnych badań archeologicznych wskazały jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej z VIII–VII wieku p.n.e. i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter