28 lutego
niedziela
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Awantury kosmiczne

Ocena: 0
626

Podróże w kosmos nie rządzą dziś wyobraźnią zbiorową tak, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Na tym tle norweski film dla dzieci „Solan i Ludwik. Misja Księżyc” stanowi sympatyczny powrót do znanego motywu. Efekt retro wzmacnia zastosowanie animacji poklatkowej. Młodzi widzowie spotkają się z bohaterami już po raz trzeci; pamiętamy ich z filmu „Solan i Ludwik. Wielki wyścig z serem”, oglądanego w Kinie Dzieci jesienią 2016 r.

Tym razem domorosły wynalazca Alfie, dzielna sroka Solan i nieśmiały jeż Ludwik stają naprzeciw nieziemskiego wyzwania. Oto upływa ważność międzynarodowej umowy kosmicznej i rządy państw zaczynają się ścigać, kto pierwszy dotrze na Księżyc, zatknie na nim swoją flagę i tym samym zostanie jego właścicielem. Czy Księżyc nie mógłby zostać po prostu księżycowy? Nad tym pytaniem zastanawia się tylko Ludwik, wszyscy inni angażują potężne środki, media i emocje społeczne, by ruszyć na podbój kosmosu. Podczas lotu w rakiecie zbudowanej przez Alfiego pojawiają się kolejni przypadkowi astronauci, przebieg misji się komplikuje, a nawet zaczyna przypominać dramat... Jak się skończy ta wyprawa? Czy jest możliwe, żeby Księżyc przestał świecić, a przyjaciele już nigdy się nie spotkali?

W utworze jednego z najbardziej uznanych współczesnych norweskich reżyserów animacji Rasmusa A. Sivertsena znajdziemy dyskretny komizm wynikający z napięcia pomiędzy tym, co nowoczesne i anachroniczne. Mamy też dużo kpin z biurokracji i polityki, w osobliwy sposób obrywa się Norwegom, Rosjanom i Amerykanom. Pojawia się także typ humoru, który zwykłam nazywać „kloacznym” i którego popularność w filmach dla dzieci pozostaje dla mnie zagadką. Przy tym wszystkim obraz ma swój klimat i pomimo pewnych konsternujących momentów wciąga, przynosząc po wszystkich perypetiach pewien rodzaj ulgi, radości i satysfakcji. „Niezwykła historia pokazująca w przystępny i niepozbawiony humoru sposób, że nie wszystko, co już zaplanowaliśmy, udaje się zrealizować. Warto być wytrwałym do końca” – czytamy w uzasadnieniu jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które podczas 6. MFF Kino Dzieci przyznało tej animacji nagrodę dla najlepszego filmu. Dodajmy, że scenografię przygotowało polskie studio animacji WJTeam/Likaon, a za konserwację lalek, kostiumy, formowanie i odlewanie odpowiedzialna była Liliana Swirska, pracująca w Norwegii artystka polskiego pochodzenia.

 

 


Solan i Ludwik. Misja Księżyc” (Månelyst i Flåklypa). Norwegia 2018. 80 minut. Wiek: 6+. Dubbing. Reżyseria: Rasmus A. Sivertsen. Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 lutego

Niedziela, II Tydzień Wielkiego Postu
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 9,2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W górach (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 21 lutego - Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8, AW)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter