5 października
sobota
Placyda, Apolinarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziedzictwo

Ocena: 0
1836

Z pewnością w historii ważnych momentów Muzeum Narodowego w Krakowie zapisana zostanie data 22 czerwca 2017 r., kiedy niezwykle uroczyście otwarto wystawę „#Dziedzictwo”. Zobaczymy tu ponad 600 zabytków i dzieł sztuki z kolekcji największego i najstarszego z muzeów narodowych w Polsce.

– Chcemy, by nasza wystawa była „skarbnicą pamięci”, do której wraca się po to, aby inspirowała czasy nam współczesne – powiedział dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora MNK, a jednocześnie kurator tej wystawy.

Taką skarbnicą była słynna ekspozycja autorstwa Marka Rostworowskiego „Polaków portret własny” z przełomu lat 1979 i 1980, o której podczas otwarcia wystawy mówił prezydent Andrzej Duda, wspominając, że sam jako siedmiolatek stał z rodzicami w długiej kolejce, aby ją obejrzeć.

Ekspozycja została objęta patronatem honorowym Prezydenta RP oraz wpisana w program towarzyszący 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Krakowie. Jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Podczas wernisażu podkreślano niezwykły charakter wystawy, przypadającej u progu obchodów stulecia niepodległości. Podkreślano także nowatorskie ujęcie tytułu wystawy w formie hasztagu popularnego obecnie w mediach społecznościowych. Hasztagi – poprzedzone znakiem # – ułatwiają wyszukiwanie konkretnych wątków w internecie.

– Nasza wystawa pozwoli odnaleźć w przeszłości i współczesności to, co nas określa, co może nas kształtować, co – czasem wręcz bez naszej świadomości – determinuje nasze postawy. Pojęcie „dziedzictwo” w tytule ekspozycji zostało poprzedzone znakiem hasztag, aby podkreślić specjalne znaczenie tego słowa, a zarazem umożliwić poszukiwanie i odkrywanie oraz postawienie tego znaku przed wybranym obiektem – który jest dla nas ważny, który pozwoli na refleksję, z którym możemy się identyfikować – mówi dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej.

Jerzy Nowosielski, „Święta Paraskiewa Męczennica”

 

Jacek Malczewski, „Autoportret”

Na wystawie nie brakuje dzieł sztuki oczywistych w dyskusji o polskim dziedzictwie kulturowym: denara Bolesława Chrobrego z najwcześniejszym świadectwem używania nazwy „Polska”, pierwszego wydania „Sonetów krymskich” z odręczną dedykacją Adama Mickiewicza, nut Fryderyka Szopena, obrazów najbardziej znanych polskich malarzy, jak Stanisław Wyspiański, Olga Boznańska czy Jacek i Rafał Malczewscy. Ale znacznie więcej jest eksponatów zaskakujących, często nieznanych, przechowywanych w Muzeum Narodowym w Krakowie jako pamiątki przeszłości i świadectwo udziału Polaków w kształtowaniu się kultury materialnej i duchowej Europy i świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 października

Sobota, XXVI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy 
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 10, 17-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter