17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak przeżyć żałobę

Ocena: 0
553

Śmierć dotyka nie tylko osoby najbardziej związane ze zmarłym, ale także ich bliskich.

Często stajemy bezradni, nie wiedząc, czy pocieszać, rozmawiać, a może raczej milczeć. Jakie tematy możemy poruszać? Jak się zachować, by nie ranić? Pomóc w tym mogą ceniony dominikański duszpasterz i dwie doświadczone psychoterapeutki.

O. Krzysztof Popławski omawia chrześcijańskie podejście do żałoby. Osobny rozdział poświęca temu, co dzieje się z człowiekiem po „tamtej stronie”, z czego będziemy sądzeni, co to jest czyściec, co myśleć o piekle, jak można wyobrazić sobie niebo. O. Popławski wskazuje, jak możemy pomagać zmarłym: czy istnieje łączność między nami a nimi. Jeśli ktoś odszedł i nie zdążyliśmy się z nim pojednać, czy możemy prosić zmarłego o przebaczenie? Czy sami musimy też przebaczyć, czy wystarczy, że zapomnimy urazy?

Autorki książki, psychoterapeutki, zajmują się na co dzień osobami z nieprzepracowaną żałobą, rodzicami po stracie dziecka. Podpowiadają, jak od strony psychologicznej przeżyć żałobę oraz jak towarzyszyć osobom w żałobie. Książka ma formułę pytań i odpowiedzi, dzięki czemu łatwo daje się dotrzeć do tematów, które nas interesują. Ukazała się w cyklu „Psychologia i wiara”. Może wiele nas nauczyć i wiele zmienić u osób w żałobie.

 


 

Ewa Chalimoniuk
Krzysztof Popławski OP
Elżbieta Sobkowiak
Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2020

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter