29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komu chodzi o prawdę?

Ocena: 0
1796

Najnowszy obraz Harolda Cronka jest mocno osadzony w amerykańskich realiach. Akcja zawiązuje się, gdy nauczycielka historii Grace Wesley w odpowiedzi na pytanie uczennicy cytuje słowa Jezusa. Szybko dowiaduje się o tym dyrekcja, która – stając na straży świeckości placówki – domaga się od nauczycielki przeprosin za religijną agitację. Trudno wyobrazić sobie taką sytuację w Polsce, gdzie w szkołach wciąż mamy lekcje religii, a nauczyciele są najbardziej wierzącą grupą zawodową. Kiedy Wesley odmawia, sprawa trafia do sądu. Przeciwko niej występują prawnicy z American Civil Liberties Union. Ta istniejąca w rzeczywistości organizacja pozarządowa oficjalnie zajmuje się obroną praw obywateli USA gwarantowanych przez konstytucję. W praktyce zaś często wspiera mniejszości seksualne czy ateistów i wytacza procesy chrześcijanom okazującym wiarę w przestrzeni publicznej. Przypadek przedstawiony w filmie jest dla niej o tyle ciekawy, że może prowadzić do precedensu, czyli zmian w obowiązującym prawie. Proces nabiera więc pokazowego charakteru, a sprawą interesują się media.

Twórcy filmu zachęcają widzów do odważnego wyznawania wiary i zaufania Bogu mimo przeciwności. Ale, co niemniej ważne, pytają: skoro uczniowie poznają w szkole Martina Luthera Kinga czy Mahatmę Gandhiego, dlaczego nie pozwala się im dowiedzieć czegokolwiek o Jezusie, którego życie i śmierć kształtowały ostatnie 2 tys. lat historii świata? Inspirują do dociekliwości i poszukiwania prawdy. Kuriozalne, że osoba, która to prawo realizuje, zasiada na ławie oskarżonych.

Przy okazji poznajemy dalsze losy niektórych postaci z pierwszej części filmu. Niestety, mimo ograniczenia liczby bohaterów, ich wewnętrzne dramaty ukazane są na ogół pobieżnie. Brakuje wyrazistych, pogłębionych kreacji. Najlepiej wywiązali się z tego zadania Jesse Metcalfe jako adwokat Grace Wesley i Ray Wise, który wcielił się w jej oskarżyciela, ale jak na potencjał tych ról to stanowczo za mało.

„Bóg nie umarł 2” („God’s not Dead 2”), USA 2016. Reżyseria: Harold Cronk. Scenariusz: Chuck Konzelman, Cary Solomon. Występują: Melissa Joan Hart, Jesse Metcalfe, David A.R. White, Ernie Hudson, Ray Wise, Hayley Orrantia i inni Dystrybucja: Monolith Films.

Michał Ziółkowski
fot. Monolith Films

Idziemy nr 15 (549), 10 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter