12 lipca
piątek
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Legendarny Jezus? Argument za historyczną wiarygodnością tradycji synoptycznej

Ocena: 4.3
1260

Czy życie Jezusa opisane w Ewangeliach jest prawdą historyczną, czy wymysłem naiwnych ludzi wierzących w mity? Czy można rzetelnie ocenić wiarygodność Ewangelii? Jaki wpływ na ich powstanie miała tradycja ustna i kim naprawdę byli ich autorzy? 

Materiał prasowy

Nawet dojrzali chrześcijanie miewają wątpliwości co do osoby i boskości Chrystusa. W tej książce czytelnik odnajdzie zarówno pytania zadawane przez sceptyków i wątpiących, jak i odpowiedzi na nie. 


Autorzy Legendarnego Jezusa? dokonują rzetelnego przeglądu argumentów przedstawianych przez zwolenników hipotezy mitologicznej i budują przekonującą interdyscyplinarną argumentację przemawiającą za niepowtarzalnym i wiarygodnym miejscem Jezusa w historii ludzkości.  W tej książce zgromadzili imponujący zestaw dowodów, wnikliwie przeanalizowali ewangeliczne portrety Jezusa i sprawdzili, czy są one prawdopodobnym opisem historii. 


Czytelnik zyskuje naukowe potwierdzenia, że Jezus istniał naprawdę, a Jego obecność na ziemi jest dobrze udokumentowana. I choć każdy Ewangelista pokazywał prawdę z określonej pozycji, autorzy twierdzą, że można przedstawić argument kumulatywny na rzecz ogólnej wiarygodności Ewangelii synoptycznych, i śmiało rzucają wyzwanie tym, którzy kwestionują autentyczność opisanego tam Jezusa.


Autorzy przystępnym językiem przedstawiają poważne badania historyków i badaczy Nowego Testamentu, dzięki czemu ich książka jest satysfakcjonującą lekturą zarówno dla specjalisty zgłębiającego temat, jak i dla laika. 


AUTORZY:

Paul Rhodes Eddy 
Doktor nauk humanistycznych Marquette University, wykładowca studiów biblijnych i teologicznych na Bethel University w St. Paul, w USA. Jest autorem, współautorem i redaktorem wielu książek, między innymi Across the Spectrum oraz Understanding Spiritual Warfare: Four Views.

Gregory A. Boyd 
Doktor nauk humanistycznych Princeton Theological Seminary, wcześniej profesor teologii na Bethel University w St. Paul, w USA. Obecnie jest głównym pastorem w kościele Woodland Hills w St. Paul, który pomógł założyć w 1992 roku. Jest autorem wielu książek, w tym docenionej przez krytyków Seeing Is Believing oraz bestsellerowej Letters from a Skeptic, nagrodzonej Gold Medallion Award. 

OPINIE: 

Coraz częściej spotykamy się z próbami podważania historyczności Jezusa, nie wspominając już o wiarygodności Ewangelii – zwłaszcza w sytuacjach, gdy na światło dzienne wypływa jakiś rzekomo ukrywany przez Kościół apokryf czy dokonywane są jakieś pseudoodkrycia podważające podstawowe prawdy wiary. Książka Legendarny Jezus? jest skutecznym antidotum na te próbujące zachwiać ludzką wiarą nowinki. Jest to doskonały przegląd zagadnień uzasadniających prawdziwość fundamentów naszej wiary poparty bogatą literaturą. Tym bardziej cieszy więc fakt, że książka doczekała się przekładu na język polski, dzięki czemu dostępna jest dla szerszego grona odbiorców.
dr Joanna Jaromin


Eddy i Boyd przedstawili całkowicie przekonujący argument kumulatywny – będący najlepszym z obecnie znanych – na rzecz wiarygodności tradycji synoptycznej dotyczącej Jezusa. Ich książka stanowi znakomite ujęcie różnych zagadnień, obejmując zarówno najnowsze badania, jak i błyskotliwą syntezę materiału z wielu powiązanych dyscyplin (filozofii, antropologii, historiografii, a także biblistyki Nowego Testamentu, wczesnego judaizmu i grecko-rzymskiej starożytności). Jest ona przy tym o wiele lepiej uargumentowana i udokumentowana niż opracowania większości sceptyków, którym rzuca wyzwanie.
Craig S. Keener, profesor badań nad Nowym Testamentem, Palmer Seminary

Autorzy oferują jasno napisaną, starannie opracowaną i popartą mocnymi argumentami obronę historycznej wiarygodności Ewangelii synoptycznych. To, co czyni tę książkę godną uwagi, to wnikliwe podejście do fundamentalnych zagadnień z zakresu metodologii badań historycznych oraz filozofii. Bardzo przyjemna lektura i znakomite źródło informacji dla wszystkich, którzy zetknęli się z kłopotliwymi twierdzeniami sceptyków na temat Ewangelii.
C. Stephen Evans, profesor filozofii i nauk humanistycznych, Baylor University

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
Gdy przyjdzie Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy
i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter