29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Manipulacje w Sandomierzu

Ocena: 0
3156
Promocja filmu „Ziarno prawdy” przypomina promocję filmu „Ida”, której konstrukcja dramaturgiczna jest w miarę przejrzysta. W „Ziarnie prawdy” natomiast widz jest chaotycznie bity moralną siekierą od pierwszych scen.

Historyczny Sandomierz wygląda tu jak zapyziały grajdoł, w którym mieszkają prymitywni tubylcy. Oglądamy brzydkie ulice, obdrapane podwórka i podziemne lochy. Prostactwo mieszkańców podkreśla dodatkowo słynny obraz w miejscowej katedrze, przedstawiający rzekomy mord rytualny.

W mieście grasuje perwersyjny morderca. Prowadzący dochodzenie prokurator Teodor Szacki ukazany jest jako człowiek światły, który usiłuje racjonalnie wyjaśnić sprawę, przełamując fobie miejscowej ciemnoty. Tego rodzaju zabieg scenariuszowy przypomina schematy propagandowe z czasów PRL: w filmach o prymitywnej prowincji światli inteligenci musieli mierzyć się z przesądami i zacofaną moralnością tubylców. W „Ziarnie prawdy” kolejne zabójstwa przypominają owe mordy rytualne, co powoduje narastanie antyżydowskiej histerii.

Pogrążamy się w klaustrofobicznym świecie rodem z „Dybuka”, gdzie straszą duchy zmarłych Żydów. Autorzy filmu wyszydzają wszystkie polskie symbole, nawet antyniemieckie Rodło, a ludzi szermujących patriotycznymi hasłami ukazują jako oszołomów lub wariatów. Chaotycznie ukazane historyczne i współczesne wątki w końcu się wyjaśniają.

Manipulacja polega na tym, że w trakcie seansu widz terroryzowany jest negatywnymi emocjami na temat antysemityzmu polskiej prowincji, a morderstwa nie mają z nim nic wspólnego. Zygmunt Miłoszewski i reżyser Borys Lankosz promują ten film, nie wychodząc z telewizji i udzielając prasie licznych wywiadów. Miłoszewski podejmuje w swoich powieściach ważne dla propagandy tematy. Ostatnio wydana powieść dotyczy na przykład przemocy domowej. I właśnie takie książki i filmy są nagłaśniane.


„Ziarno prawdy”, Polska, 2015. Reżyseria – Borys Lankosz. Wykonawcy: Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magdalena Walach, Aleksandra Hamkało, Andrzej Zieliński, Krzysztof Pieczyński i inni. Dystrybucja – Next Film

Mirosław Winiarczyk
fot. Tomasz Urbanek, East News, Studio Rewers – NEXT FILM
Idziemy nr 6 (489), 8 lutego 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter