3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moniuszko i Fredro w jednym

Ocena: 0
1928

Z okazji dziesięciolecia Polskiego Baletu Narodowego i dwustetlecia urodzin Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim odbyła się premiera dwuczęściowego wieczoru baletowego do muzyki autora „Halki”, inspirowanego komediami Aleksandra Fredry. To hołd dwom wielkim twórcom polskiej kultury XIX w.

Pierwszą część, „Opowieść sarmacką”, zrealizowano do poematu muzycznego „Bajka” Moniuszki. Emil Wesołowski na podstawie zapisów telewizyjnych zrekonstruował głośne przedstawienie baletowe wybitnego choreografa Conrada Drzewieckiego z 1975 r. inspirowane „Zemstą” Fredry. Ta arcypolska komedia zabłysła teraz krwistymi postaciami Cześnika, Rejenta, Papkina, Klary i Wacława, które zostały wyraziście ukazane i skontrastowane przez tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. Dynamiczna choreografia Drzewieckiego i Wesołowskiego została oparta na klasyce baletowej uzupełnionej układami tańca modern. Autorzy w błyskotliwym scenicznym skrócie oddali styl i charakter komediowego oryginału.

Drugą część zrealizowano do muzyki zapomnianego baletu „Na kwaterunku” Moniuszki. Inscenizatorka Anna Hop wybrała drogę swobodnej interpretacji baletowej komedii „Mąż i żona” Fredry. Zgodnie z współczesną modą przeniosła akcję do połowy XX w., uzupełniając Moniuszkowską muzykę wstawkami jazzowymi. Ten zbiór luźno powiązanych miniaturek tanecznych można by skrócić, przez co nabrałby dynamiki. W wyniku zmian inscenizacyjnych małżonkowie Elwira i Wacław, przyjaciel domu i kochanek Elwiry Alfred oraz pokojówka Justyna bardziej przypominają bohaterów współczesnych telewizyjnych seriali i programów rozrywkowych niż Fredry. Na koniec zaś zgotowano widzom niespodziankę w stylu gender: po wyjaśnieniu scenicznych intryg miłosnych kochankami okazują się Wacław i Alfred.

 

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Wieczór baletowy „Fredriana”. Muzyka: Stanisław Moniuszko. „Przypowieść sarmacka”. Choreografia i reżyseria: Conrad Drzewiecki. Odtworzenie i realizacja: Emil Wesołowski. „Mąż i żona”. Libretto, choreografia i reżyseria: Anna Hop. Polski Balet Narodowy. Dyrygent: Piotr Staniszewski. Premiera: 6 kwietnia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter