18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemi świadkowie

Ocena: 0
785

Dla chrześcijanina krzyż to znak odkupienia i symbol miłości, którą Bóg obdarzył człowieka. Ile jednak wiemy o samym krzyżu i innych relikwiach ukrzyżowania?

James Charles Walla zabiera czytelnika w podróż, pełną historycznych zaułków, która pozwala odkryć wiadome i niewiadome na temat najważniejszego znaku chrześcijan. Autor przytacza legendy na temat drzewa, z którego wykonany był Chrystusowy krzyż, opisuje misję św. Heleny, a także dalsze dzieje relikwii – nie tylko krzyża, ale także całunu turyńskiego, korony cierniowej, szat Chrystusa czy świętej lancy, która przebiła Jego bok.

Znalezienie krzyża, w efekcie misji podjętej przez matkę Konstantyna I, wywarło ogromny wpływ na Imperium Rzymskie, a później na całą Europę. Nie tylko w dziedzinie religii i polityki, ale także w literaturze i sztuce. Jak podkreśla autor, to „poruszyło ludzkie umysły głębiej niż kiedykolwiek uczyniła to jakakolwiek inna rzecz z wyjątkiem Eucharystii. Wzbudziło wśród chrześcijan nieznany wcześniej zapał, niemający analogii w żadnej innej religii świata, nie wyłączając nawet muzułmańskiej. Krzyż stał się sztandarem, nie tylko wiary, lecz także narodów”. To lektura, która pomoże spojrzeć nieco inaczej na krzyż, nie tylko w Wielkim Poście.


Relikwie ukrzyżowania
James Charles Wall
tłum. Dominika Krupińska
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2022

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter