2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O duchowości Kolbego

Ocena: 0
531

Czytelnik przyzwyczajony do odmiennego wizerunku św. Maksymiliana Marii Kolbego może być mocno zdziwiony.

fot. materiały promocyjne

Przepełniony ambicją, nieustępliwy ekstrawertyk, przy tym trochę ckliwy. Ciągle łasy na pochlebstwa i dowody uznania. Nieskory do kompromisu. Z tendencją do narzucania woli innym. To zaledwie kilka określeń, jakimi Raffaele Di Muro opisuje głównego bohatera swojej opowieści. Czytelnik przyzwyczajony do odmiennego wizerunku św. Maksymiliana Marii Kolbego może być mocno zdziwiony. Gdzie się podziała ta dobrotliwie spoglądająca twarz z kościelnych obrazów?

Książka Di Mura nie ma w sobie nic z taniej prowokacji. Ani nie jest próbą odbrązawiania świętego, która ma pokazać, jak ludzki a przez to bliski czytelnikowi był jej bohater. Autor rysuje portret psychologiczny o. Kolbego bez hagiograficznego zacięcia, które często każe przemilczeć fakty z pozoru tylko niepasujące do obrazu świętego. Posługuje się przy tym oryginalną metodą: analizą grafologiczną. Pokazuje cechy osobowości świętego, które grafolodzy odczytali z charakteru pisma o. Maksymiliana. Bohater wyłaniający się z tej analizy bardziej przypomina rzutkiego polityka niż męczennika za wiarę. Dlatego frapujące jest pytanie autora: jak osoba o takim profilu psychologicznym osiągnęła wyżyny świętości?

Odwołując się do biografii i nauczania o. Kolbego, Di Muro pokazuje, jak przez chrześcijańską ascezę i modlitwę franciszkanin zdołał zapanować nad własną popędliwą naturą. A nawet więcej, jak zdołał zaprząc niektóre ze swoich skłonności do realizacji Bożego dzieła. Czytelnik znajdzie w tej pracy wnikliwy obraz duchowości o. Kolbego, która może być propozycją własnego samodoskonalenia.

Cenne jest w książce zestawienie postaci św. Franciszka z założycielem Niepokalanowa. Di Muro dużo miejsca poświęca też maryjności o. Kolbego, która, obok franciszkanizmu, była głównym czynnikiem jego duchowości. Święty Maksymilian swoją relację z Chrystusem traktował jako wyznanie wiary, która jest odpowiedzią na Bożą łaskę. Ta wiara wyrażała się u niego zawsze na sposób praktyczny, co w połączeniu z jego aktywną naturą owocowało niezwykłymi dziełami. Stąd w zakończeniu pracy autor pokazuje, jak duchowość o. Kolbego w naturalny sposób przerodziła się w jego zaangażowanie w świecie. Jak popychała go do budowania Niepokalanowów na całej Ziemi.

Książka została wydana w 75. rocznicę męczeńskiej śmierci o. Kolbego i w setną rocznicę utworzenia Milicji Niepokalanej. Ta niewielka objętościowo pozycja nie jest typową pomnikowo-rocznicową publikacją. Może być za to wskazówką do podążania drogą świętości o. Maksymiliana. Jeżeli po lekturze ktoś zdecyduje się wejść na tę drogę, będzie to najlepsza forma jego upamiętnienia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter