Udział w soborze to nie tylko uczestnictwo w obradach, ale także czas ożywionych kontaktów, rozmów z biskupami z wielu krajów.

To jeden z najważniejszych tomów „Pro memoria”, gdyż dotyczy mało znanych zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego z przebiegu I sesji Soboru Watykańskiego II oraz jego spotkań z papieżem Janem XXIII, dziś już ogłoszonym przez Kościół świętym.
Udział w soborze to nie tylko uczestnictwo w obradach, ale także czas ożywionych kontaktów, rozmów z biskupami z wielu krajów. To już nawet z Rzymu starania o przyjazd kolejnych biskupów, którym władze nie chciały wydać paszportu, próbując jednocześnie ich skłócić.
Wiele miejsca kardynał poświęcił prześladowaniom Kościoła w czasach rządów Władysława Gomułki. Pobór alumnów do wojska, likwidowanie instytucji kościelnych, nawet tych prowadzących działalność opiekuńczo-charytatywną, zamykanie niższych seminariów duchownych i szkół katolickich czy absurdalne przepisy podatkowe godzące w instytucje kościelne – to niektóre z ówczesnych problemów. Dziewiąty już tom „Pro memoria” to przebogate źródło informacji dla wszystkich zajmujących się historią Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce.
Stefan Wyszyński „Pro memoria”, t. IX: 1962
red. ks. Antoni Poniński
Instytut Pamięci Narodowej,
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Archidiecezja Warszawska
i Archidiecezja Gnieźnieńska,
400 s.