16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O zemście wikinga

Ocena: 0
1117

Twórcy filmu „Wiking”, zrealizowanego przez producentów brytyjskich i hollywoodzkich, powrócili do tradycji historycznych legend o przygodach skandynawskich wojowników, zwanych wikingami.

fot. materiały dystrybutora

W latach 50. i 60. powstało kilka głośnych utworów z tej serii, z hollywoodzkimi gwiazdami – m.in. „Wikingowie” i „Długie łodzie wikingów”. Nordyckie legendy i mity okazują się więc wciąż nośne.

W „Wikingu” przygody tytułowego bohatera zostały ukazane w dynamicznym, spektakularnym, mrocznym i agresywnym stylu. Film przypomina monstrualną mieszankę historycznego romansu przygodowego z horrorem i z wątkami z europejskiej klasyki literackiej.

Ze zdumieniem w tym historycznym widowisku odnajdujemy bowiem odniesienia do szekspirowskiego „Hamleta”, co w pewnym sensie w zamyśle autorów miało dowartościować to dzieło pod względem artystycznym. Najważniejsze wydają się tu jednak efekty wizualne, dynamiczna dramaturgia i agresywna gra aktorska. Takie nagromadzenie atrakcyjnie podanej przemocy trudno znaleźć w kinie hollywoodzkim ostatnich lat. Nasuwa się pytanie, czemu miało służyć tak brutalne potraktowanie tematu przez autorów. Czy wzięty z Szekspira wątek nadał utworowi jakiś moralny sens?

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie IX i X w., a więc w czasach pogańskich. W przypominającym dużą wioskę państewku skandynawskim panuje król Raven z żoną Gudrun. Ich młody syn, książę Amleth (który stanie się wkrótce Hamletem), szykuje się do objęcia tronu po ojcu. Nagle sytuacja się zmienia. Król zostaje podstępnie zamordowany przez swego brata Fjolmira, a książę musi uciekać. Przysięgając zemstę na wiarołomnym stryju, wstępuje do oddziału wikingów i bierze udział w kolejnych zbójeckich wyprawach. Po latach trafia na Ruś, gdzie po pacyfikacji słowiańskich wsi objawia mu się pogańska czarownica – wróżka – i przypomina o złożonej przysiędze pomszczenia ojca.

Od tego momentu film nabiera tempa, książę przypomina sobie o swojej tożsamości i w przebraniu niewolnika podróżuje do Islandii, gdzie odnajduje stryja, który wraz z poślubioną wdową po bracie panuje w prowincjonalnym państewku. Amleth rozpoczyna realizację misternego planu zemsty, co czyni z makabryczną konsekwencją. Towarzyszy mu przywieziona z Rusi kochająca go wierna niewolnica Olga.

Atmosfera staje się jeszcze bardziej makabryczna, kiedy bohater dowiaduje się od Gudrun prawdy o wydarzeniach sprzed lat. Splot dramatycznych wydarzeń na tle walk i pożarów prowadzi do końcowego pojedynku. Ciekawe, że autorzy tego zdumiewającego filmu kończą akcję zaczerpniętymi z chrześcijaństwa wnioskami o bezsensowności zemsty. W zakończeniu przekonujemy się bowiem, że zemsta musi prowadzić do absolutnego nihilizmu. Tylko Olga bezpiecznie wraca na Ruś. Czyżby twórcy chcieli nam przekazać jakąś aktualną sugestię…?

 

 


Wiking” („The Nortman”), USA – Wielka Brytania, 2022; reżyseria: Robert Eggers, aktorzy: Aleksander Skarsgard, Nicole Kidman, Claes Bang, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe i inni; dystrybucja: UIP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter