5 lutego
niedziela
Agaty, Adelajdy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Orędownicy chorych

Ocena: 4.6
3159

Leksykon świętych i błogosławionych patronów w chorobach ukazał się nakładem lubelskiego Wydawnictwa Jut. To kompendium aktualne nie tylko w czasie pandemii koronawirusa.

Autorem książki jest włoski duchowny ks. Artur J. Katolo – bioetyk, anglista, italianista i filolog klasyczny. Od wielu lat związany z Polską, gdzie prowadził wykłady na uczelniach stolicy, Wrocławia i Gdańska. Wśród napisanych przez niego książek są „Bioetyka starożytności chrześcijańskiej” oraz „Embrion ludzki – osoba czy rzecz”. Tym razem zaprezentował polskiemu czytelnikowi książkę o świętych i błogosławionych, którzy wzywani są przez chorych w różnych chorobach. „Mamy siedem sakramentów… Ale chyba można powiedzieć także o ósmym, który pozwolę sobie nazwać «sakramentem cierpienia w chorobach i dolegliwościach». «Ósmy sakrament» uczy zrozumienia sensu i ceny zbawczej męki naszego Pana Jezusa Chrystusa” – pisze autor.

We wstępie do książki bp Jan Sobiło, posługujący w diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, zwrócił uwagę, że mając dobry kontakt ze świętymi, można głęboko przeżywać sakrament cierpienia, gdy nadejdzie czas chorób i dolegliwości, a także doświadczyć mocy piątego z siedmiu sakramentów – sakramentu namaszczenia chorych.

Mamy więc świętych wzywanych m.in. podczas apopleksji, astmy, bezsenności, cukrzycy, depresji, epidemii, bólów głowy, gorączki, chorób kręgosłupa, płuc, a nawet po ukąszeniu przez węża. Łatwo znaleźć świętego dzięki indeksowi chorób oraz indeksowi wymienionych w książce świętych. Przy każdym z nich czytelnik znajdzie krótką notę biograficzną oraz modlitwę.

Autor książki zwraca uwagę: „Pragnę przestrzec przed jedną postawą: proszę modlitw o uzdrowienie zanoszonych za wstawiennictwem świętych i błogosławionych nie traktować w kategorii zaklęć i czarów. Chrześcijaństwo z magią nie ma nic wspólnego. Nie jesteśmy od tego, aby za pomocą różnych praktyk magicznych rozkazywać Panu Bogu. Nasza postawa powinna charakteryzować się tym, co przekazują słowa zawarte w Modlitwie Pańskiej: «Bądź wola Twoja jako w Niebie, tak i na ziemi» oraz słowa filozofa i teologa, doktora Kościoła, św. Anzelma z Canterbury (1033-1109): «wiara poszukująca zrozumienia» (fides quaerens intellectum)”.

Pięknie edytorsko wydana książka zachęca do lektury nie tylko osoby chore czy mające chorych w rodzinie. Patronat medialny nad książką objął tygodnik „Idziemy”.

 


 

Jeśli wierzysz, możesz być uzdrowiony.
Leksykon świętych i błogosławionych patronów w chorobach

Artur J. Katolo
Wydawnictwo Jut
Lublin 2021, 288 s.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter