5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oto młodość

Ocena: 3.2
606

Brawurowy – tym słowem bez żadnej przesady można określić spektakl „Oto Oliver Twist” w wykonaniu dziecięco-młodzieżowego zespołu Teatru Muzycznego Tintilo na deskach Teatru Rampa w Warszawie.

fot. Olga Cieślar

Oparty na motywach „Olivera Twista” Charlesa Dickensa ma uwrażliwić odbiorców na to, jak żyją ich rówieśnicy, na umiejętność rozróżniania dobra i zła i wyboru tego pierwszego. Historia dziesięciolatka wychowującego się w przytułku, mimo arystkokratycznego pochodzenia, pokazuje, że wobec losu wszyscy jesteśmy równi i to nie miejsce w hierarchii społecznej decyduje o wartości człowieka. Prowokuje też do przemyśleń na temat przemocy czy samotności.

Odtwórca tytułowej roli, Stanisław Przeździęk, gra w sposób niezwykle wiarygodny. Od początku czujemy, że w tym włóczędze jest coś szczególnego, co wyraża się w sposobie mówienia, obyciu, szacunku dla drugiego człowieka. Dzieci śledzą jego losy z zapartym tchem, do czego przyczynia się wartka akcja, wątek sensacyjny, intryga i tajemnica. Na uwagę zasługuje także rola Spryciarza – młodocianego złodziejaszka.

Nie brakuje humoru, głównie dzięki fantastycznej roli Fagina i w komicznych scenach romansowych. Kolorowa scenografia, ciekawe – na poły XIX-wieczne, na poły współczesne – kostiumy, a przede wszystkim choreografia składają się na bogactwo przedstawienia. Widzowie nie będą mogli oderwać wzroku od sceny, m.in. za sprawą ruchu scenicznego – dopracowanego w każdym szczególe.

Ile stoi za tym pracy młodych aktorów i ich opiekunów, wiedzą tylko oni i rodzice grających dzieci. Intensywna praca w wakacje, na wyjeździe, po kilka godzin dziennie daje elektryzujące efekty – młodzi widzowie siedzą jak zahipnotyzowani. Niech żyje młodość!

Teatr Muzyczny Tintilo i Teatr Rampa w Warszawie. „Oto Oliver Twist”. Musical na motywach powieści Charlesa Dickensa. Adaptacja i reżyseria: Teresa Kurpias-Grabowska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter