23 października
wtorek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płock: zakończył się V Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

Ocena: 0
1444

Pokazy filmów fabularnych z autodeskrypcją, przedstawienia teatralne, warsztaty i spotkania z twórcami kultury, złożyły się na V Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który zakończył się w Płocku.

20150930 10:34
eg / Płock (KAI), sg


Gośćmi festiwalu byli m.in. Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz i Borys Lankosz. Wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne był bezpłatny.

W V Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych wzięło udział wielu gości, w tym osoby niewidome z całej Polski. To do nich, jako głównych adresatów festiwalowego przedsięwzięcia, były dostosowane wszystkie spotkania, pokazy i warsztaty. W programie znalazły się spotkania ze znanymi i lubianymi aktorami, reżyserami, muzykami, wokalistami m.in. z aktorami Andrzejem Sewerynem, Marianem Dziędzielem i Robertem Więckiewiczem czy reżyserami Borysem Lankoszem, Maciejem Bochniakiem i Michałem Otłowskim. Był też koncert Anity Lipnickiej czy recitalu Magdaleny Lechowskiej

W czasie festiwalowego tygodnia zorganizowano projekcje 15 polskich i zagranicznych filmów z audiodeskrypcją, w tym m.in. „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej (Złote Lwy na 40. festiwalu w Gdyni), „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza, „Snajper” Clinta Eastwooda, „Django” Quentina Tarantino. Po projekcjach można było podyskutować nad danym obrazem filmowym. Seanse filmowe odbywały się w Novym Kinie Przedwiośnie i Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku.

Uczestnicy mogli także sprawdzić swoje umiejętności na przykład podczas warsztatów tanga oraz „Kłócić się czy uczyć?” – o sztuce dyskutowania.

Zdaniem Renaty Nych, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”, które jest organizatorem festiwalu, ważną cechą wszystkich edycji jest „mobilizacja i szeroki w nim udział płockich instytucji kultury oraz wybitnych osobowości płockiego życia kulturalnego”.
Dlatego nie zabrakło spotkań artystycznych z płockimi aktorami m.in. Katarzyną Anzorge, Szymonem Cempurą, Mariuszem Pogonowskim czy Markiem Walczakiem. Poza tym w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Płocku można było obejrzeć spektakl „Mayday” Stefana Friedmana.

Organizatorem V Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w Płocku było Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Celem powstałego w 2006 r. stowarzyszenia jest usuwanie różnego rodzaju barier dla osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza dla niewidomych i słabo widzących. Prowadzi ono m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych oraz kiosk z audioprasą.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -